Rwanda Kopiguka

FILTR
380 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: světlé
Chuť: cherry cola, lesní jahody, tropické ovoce

Detailní informace

Detailní popis produktu

Funky káva s kulatým karamelovým tělem a šťavnatou ovocností připomínající cherry colu, tropické ovoce a lesní jahody.

batch_eshop_bannery_1-min

Poznámky z pražírny
Káva z naší jarní edice je pro Rwandu tradiční odrůda Bourbon s méně tradičním zpracováním. Fermentace, při které byl redukován přístup vzduchu v kávě, podpořila šťavnaté “funky” tóny tropického ovoce a cherry coly. O sladkou tečku a kulaté karamelové tělo se postaralo následné sušení v dužině - naturální zpracování. Káva bude bavit především ty, kteří mají rádi dobře čitelné a výrazné chutě.

eshop_bannery_prazirna_4-min

O kávě
V malém regionu Muhororo v roce 2003 28 farmářů – 22 žen a 6 mužů – přišlo s myšlenkou založit družstvo. Jejich cílem bylo zvýšit produkci kávy a své příjmy. S podporou okresních úřadů jim bylo přiděleno 30 hektarů půdy, kterou skupina spravedlivě rozdělila mezi své členy. 

Následující rok se farmáři oficiálně zaregistrovali jako družstvo Kopiguka. Po osmi letech intenzivní práce se jim podařilo vybudovat vlastní mini-mycí stanici, čímž vyplnili velkou díru na trhu sběru a zpracování kávy v regionu, kde žádné jiné mycí stanice nebyly. 

Bohužel, přes veškerou snahu a úsilí farmářů se družstvo Kopiguka dostalo do špatného hospodářského stavu. Na vině bylo nejen špatné řízení, ale i proměnlivý trh, s nímž se těžko bojuje. Situaci se podařilo zlepšit až v roce 2018, kdy se družstvo spojilo s Tropic Coffee, která nyní spravuje a provozuje jejich malou mycí stanici. Spolupráce se ukázala jako výhodná pro obě strany - farmáři mají zaručený odběr a lepší cenu za svou kávu, zatímco Tropic Coffee získala kvalitní surovinu. Družstvo se i nadále stará o provoz farmy na pozemcích, které jim byly přiděleny okresem, a díky úspěšné spolupráci s Tropic Coffee dokáže zajistit svým členům platby za zdravotní pojištění, školné a další náklady.

2023_rwanda_2-min

Pěstování
V oblasti s vysokými srážkami a mnoha vodními zdroji se nachází ideální prostředí pro pěstování kávy. Roční průměrná teplota zde dosahuje 16 až 21 °C, což vytváří optimální podmínky pro fotosyntézu rostliny během teplých dnů. V noci se teploty snižují a rostlina má čas na odpočinek a přípravu sladkých třešní na další den. Rozdíl teploty mezi dnem a nocí spolu s nadmořskou výškou vytváří charakteristickou chuť a aroma kávy, která je zde pěstována. Díky těmto ideálním podmínkám rostou v této oblasti hutné a sladké kávové třešně.

2023_rwanda_1-min

Sklizeň a zpracování
Ruční sběr třešní je pouze prvním krokem. Třešně jsou pak pečlivě tříděny v mycí stanici, kde jsou odděleny od těch nezralých a poškozených. Poté se třešně vloží do vzduchotěsných nádrží, kde za anaerobních podmínek probíhá fermentace po dobu 24 až 72 hodin. Jakmile je proces fermentace dokončen, třešně se přemístí na speciální terasy, kde se pomalu suší po dobu přibližně 30 dní. V průběhu sušení se třešně pravidelně otáčejí, aby se zajistilo rovnoměrné sušení.

2023_rwanda_3-min

Káva ve Rwandě
Na počátku 20. století se káva poprvé dostala do Rwandy díky německým osadníkům. O tři desetiletí později byla velká produkce kávy založena belgickou koloniální vládou. Ačkoli se belgičtí kolonisté později stáhli, výroba kávy ve Rwandě stále pokračovala. Káva se stala zásadním zdrojem příjmů - tvořila až 70 % z celku. Tato vzácná plodina byla tak ceněná, že od roku 1973 bylo dokonce zakázáno ničit kávové stromy.

Během let 1989 až 1993 došlo ke globálnímu propadu cen kávy způsobenému zhroucením Mezinárodní dohody o kávě (ICA). Rwandská vláda a ekonomika se ocitly v těžké situaci, kdy nízké světové ceny vážně ohrozily vývoz a příjmy. Genocida v roce 1994 navíc způsobila úplný kolaps vývozu kávy a tím pádem i celkových příjmů. Přesto se Rwandě podařilo zotavit se z této krize, a to především díky jejich odolnosti a vytrvalosti.

Rwanda se v současnosti řadí mezi nejstabilnější země v regionu a to díky svému dynamickému hospodářskému růstu. Od roku 2003 se ekonomika země zvýšila o 7-8 % ročně (a opět za to může káva:)). Je však nutné podotknout, že káva zde znamená mnohem více než jen významnou ekonomickou složku. Její produkce totiž sehrála důležitou úlohu v prosazení rovnosti pohlaví v Rwandě. Díky novým iniciativám a vzdělávacím programům, které se zaměřují na podporu žen a jejich vzdělání v oblasti zemědělství, se zlepšilo postavení žen v této oblasti a jejich komunikace s okolním světem.

V dnešní době se průmysl v Rwandě opírá o drobné zemědělce. Zemědělství je rozděleno mezi více než 400 000 pěstitelů, kteří mají k dispozici méně než čtvrt hektaru půdy. Neexistují zde tedy velké kávové plantáže. Většinu produkce tvoří káva Arabica, zejména pak odrůda Bourbon, která představuje až 95 % všech kávovníků ve Rwandě.

2023_rwanda_1-min-2

Odrůda Bourbon
Jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách. Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známé jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a dala vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky a také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě. Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu. Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu. Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.

Příprava filtrované kávy:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (25 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Střední
Sladkost: Vysoká
Region: Kabyniro, Ngorero
Stanice: Kabyiniro - Tropic Coffee
Farmář: 40+ členů družstva Kopiguka
Odrůda: Bourbon
Sklizeň: 22/23
Partner: Sucafina Speciality
Způsob zpracování: Anaerobic natural
Cuppingové skóre: 86,5
Nadmořská výška:: 1600–1950 m. n. m.