Keramika

V keramické tvorbě ukazujeme, že tradici lze moderními způsoby rozvíjet

o_nas_banner_7-min

Naše rodinná keramická dílna v Dubňanech se výrobou zabývá už od roku 1982. Vyrábíme zde užitkovou a dekorační keramiku točenou z volné ruky na hrnčířském kruhu, zdobenou ruční malbou moravských lidových fajansí a na přání i volných kopií fajansí habánských. Na tradici dekorační a užitkové majoliky navazujeme vlastním výtvarným zpracováním vhodným i do současného interiéru.

Ověnčeni cenou “Nositel tradice”
Zakladatelka a vedoucí dílny, Alexandra Kaňovská, byla za svou celoživotní práci oceněna v roce 2018 titulem “Nositel tradice”. Cenu uděluje každoročně ministerstvo kultury lidovým tvůrcům, kteří pomáhají udržovat řemeslo na špičkové úrovni. Udělením cen ministr kultury deklaruje nejen kvalitu jejich výrobků a komplexní znalost výroby, ale také smysluplnou prezentaci a popularizaci oboru a jeho šíření mezi další generace.

Každý kousek je originál
V keramické tvorbě ukazujeme, že tradici lze moderními způsoby rozvíjet. Vycházíme z tradiční estetiky, kterou autorsky stylizujeme. Tradiční folklorní ornamenty dekonstruujeme, zjednodušujeme a znovu skládáme v nových kontextech.

Keramika do kuchyně i do kaváren
Řemeslné znalosti uplatňujeme všude, kde nás pro ni baví nalézat prostor.
Začínali jsme s tradiční majolikovou hrnčinou. Tento materiál vyniká pro své zářivé barvy - na majolice totiž glazury vyniknou velmi sytě. Z majoliky rádi pijeme čaje v teple domova nebo do ní sázíme pokojové rostliny.
Náš kavárenský provoz nás přivedl i k experimentování s kameninou, která je dnes nedílnou součástí našeho keramického protfolia. Tu najdete i v našich kavárnách, kde odolává i náročnému provozu a méně šetrnému zacházení.
U nás si na své přijdou i ti, co hledají stylové keramické vybavení do kuchyně nebo si dekoračními výrobky z keramiky rádi zdobí domov.

Kavárenství nás inspiruje
Kávový svět zákonitě ovlivnil naši tvorbu. Díky zkušenostem v provozu jsme byli schopni vybrat správný materiál a vyladit tak k dokonalosti naši kavárenskou řadu, kterou najdete i v jiných podnicích.
Hostům, kteří si rádi svou kávu berou s sebou, točíme hrnky opatřené silikonovým víčkem, aby se i na cestách cítili jako v pohodlí kavárny. Výrobou těchto hrnků se také snažíme eliminovat vznik zbytečného odpadu z jednorázových kelímků.
Obliba filtrované kávy vedla k vývinu našeho vlastního dripperu - Luhačovického překapávače, na kterém ruční filtry připravujeme v kavárnách.

o_nas_banner_12-min

Účast na tradičních jarmarcích
Keramiku najdete nejen na eshopu nebo v našich kavárnách. Členové dílny se účastní tradičních řemeslných jarmarků a významných jubileí měst spojených s předváděním malování keramiky nebo točení na hrnčířském kruhu.
Pravidelně se s námi potkáte na Slováckém roku v Kyjově, zvonečkovém jarmarku ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou, Chodských slavnostech v Domažlicích, tradičních Hrnčířských trzích v Kunštátě na Moravě, Selských slavnostech v Holašovicích.
Stopu jsme zanechali i za hranicemi, kdy jsme vyjeli na Setkání východu se západem v rakouském Zisterdorfu (1990), na přehlídce moravského lidového umění v Allouville ve Francii (1992, 1993), "Moravské vánoce" na zámku Schallaburg v Rakousku (2001) a v německém Standalu - "Rolandfest" (2003).

o_nas_banner_11-min