Kolumbie Papayo

FILTR
430 Kč –23 %
Kol 2023 2 min
430 Kč –23 % 330 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední 
Pražení: světlé
Chuť: bílá čokoláda, sladké koření, vanilka

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čistá a vyvážená káva s jemnou máslovou texturou. V chuti bílá čokoláda, sladké koření a vanilka.

JV6_2139-2-min

Poznámky z pražírny
Raritní odrůdy Papayo je pojmenována podle tvaru a vůně kávových třešní, které vypadají jako malé papáji. Káva si přes své naturální zpracování udržela čistotu, vyváženost a strukturované tóny. V chuti můžete cítit bílou čokolády, sladké koření a vanilku. Po vypití v ústech zanechává příjemnou krémově máslovou dochuť.

eshop_bannery_prazirna_18-min

O farmě a farmáři
Lord Voldemort leží v kolumbijské oblasti Huila. Své jméno získala na základě farmářovy obliby populárních románů o Harrym Potterovi.
Káva na farmě roste ve 100% stínu původních tropických stromů, které pokrývají 5 hektarů z celkových 13. Na nezemědělských pozemcích pak farmář Deiro Garcia nechává volné pole působnosti původní fauně a floře mající své jisté místo v zachovalé pralesní krajině.
Deiro García se ve světě kávy pohybuje už odmala, pěstování kávy je totiž v rodině Garciú tradicí. Po založení vlastního projektu začal svou pozornost více napřimovat k metodám zpracování. Zkoumal především, jak modifikovat a inovovat tradiční metody zpracování (promyté a naturální). Experimentoval s délkou sušení a fermentace, což mu pomohlo lépe pochopit chemické procesy a jejich vliv na kvalitu zrna. Absolvoval také kurz mikrobiologie, kde zjistil, že různé druhy kvasinek a bakterií vytvářejí jinou chuťovou strukturu. I s tím posléze začíná provádět pokusy - vytváří si své vlastní bakterie a kvasinky z domácích ovocných nebo zeleninových fermentů.

vánoční káva 2022_2-min

Odrůda
Odrůda Papayo se mimo region Huila vyskytuje jen zřídka. Jak se do Kolumbie dostalo se ví jen pramálo. Původně se předpokládalo, že jde o mutaci Caturra, ale genetické testování provedené World Coffee Research ukazuje na blízkou příbuznost s etiopskými Landraces. Stromy jsou velmi silné a velmi produktivní, také nadprůměrně odolné, pokud jde o roya nemoc. Tato velmi zvláštní odrůda byla pojmenována podle svého protáhlého tvaru a vůně třešní, které vypadají jako malé papáji.

vánoční káva 2022_1-min

Naturální zpracování
Metoda, jinak nazývaná suchá, původně pochází z Etiopie. Řadíme ji k nejzákladnějším a nejméně zatěžujícím pro životní prostředí. Farmáři kávové třešně z keřů sbírají v období jejich optimální zralosti. Bez jakéhokoliv zásahu do struktury plodů je rozmisťují na africké postele, kde je suší na slunci po dobu 3-6 týdnů. Pro konzistentní výsledky je nutné třešně průběžně obracet. Při poklesu vlhkosti v plodech pod 20 % je proces u konce a zrno se může zbavit slupek. Po celou dobu zpracování dužina se svými cukry působí na zrnko uvnitř, což vede k rozvinutí chutí a podpoření sladkosti. Od naturálních káv pak můžeme čekat plné sirupové tělo, nižší aciditu a výrazné “prvosignální” tóny.

Lord_voldemort_3-min

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení. 
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda). 

Příprava filtrované kávy:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (28 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 3:00
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1


Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Střední
Sladkost: Střední
Tělo: Střední
Země: Kolumbie
Region: Huila
Farma: Lord Voldemort
Farmář: Deiro Garcia
Nadmořská výška: 1750-1950 m. n. m.
Odrůda: Papayo
Sklizeň: 21/22
Partner: Latorre & Dutch
Způsob zpracování: Naturální