Keňa - Ngugu-Ini AA

FILTR
380 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: vysoká
Pražení: světlé
Chuť: černý rybíz, grapefruit, meruňka

Detailní informace

Detailní popis produktu

Intenzivní a komplexní šťavnatá káva s jiskrnou kyselinkou. V chuti rebarbora, černý rybíz, grapefruit, meruňka.

eshop_bannery_ilustracni_1-min-2

Poznámky z pražírny
Charakter kávy si někdy můžeme představit jako hudbu. Některá naše smysly stimuluje jemně, jiná nám uštědří pořádný intenzivní nářez. Může být komplexní a složitá, nebo jednoduchá s chytlavou melodií, kterou si hned zapamatujeme. Tato Keňa je pořádně hlasitá, intenzivní ovocná bomba, na kterou jen tak nezapomenete. Zároveň v ní objevíte hloubku mnoha vrstev - především, když chládne. Vlastně myslím, že osazenstvo naší pražírny tak komplexní a intenzivní Keňu nepilo už docela dlouho. Keňa s chutí černého rybízu, rebarbory a grepu s úctyhodným cuppingovým skóre 89,5 je jasný aspirant na highlite tohoto léta!

eshop_bannery_prazirna_4-min

O Ngugu-ini
Stanice Ngugu-ini byla postavena v roce 1958 a z iniciativy Kibirigwi Cooperative Society. Tato společnost je druhá největší v kraji s osmi mycími stanicemi a 7200 členy, z nichž 1200 dodává právě do mycí stanice Ngugu-ini.

Ngugu-ini se nachází ve výšce 1600 m. n. m. a vyznačuje se mírným podnebím s průměrným teplotním rozsahem 12-24 °C. Díky vysoké nadmořské výšce a mírnému podnebí mají kávové třešně dostatek času k pomalému dozrávání, což vede ke vzniku vysoké koncentrace cukrů v plodech. Oblast je pokryta červenou vulkanickou půdou, která každoročně vstřebá přibližně 1300 mm srážek.

Sezóna sklizně probíhá od května do června, a poté opět od listopadu do prosince. Nejběžněji pěstovanými odrůdami jsou SL34, SL28, Batian a Ruiru 11.

kena_7_23_3-min

Zpracování
V mycí stanici Ngugi-ini se dodržují přísné postupy zaměřené na kvalitu. Tuto kvalitu pečlivě sleduje manažer továrny Simon Peter Mathenge. Veškerá káva je ručně sbírána a doručena do mycí stanice ještě tentýž den. Tady je podrobena důkladnému třídění pod dohledem tzv. "třešňového inspektora". Poté je káva zpracována strojem, který odstraní slupku a dužinu a rotřídí zrnka podle jejich hustoty do tří kategorií. První a druhý stupeň se fermentuje odděleně, třetí stupeň se pro nižší kvalitu vyřazuje.

Kávová zrna se v této stanici fermentují ve stínu po dobu 16-24 hodin. Při tomto procesu se rozkládají cukry a dochází k odstranění slizovité části dužiny z povrchu zrn. Poté jsou zrna přemístěna do nádrží, kde se dalších 16-18 hodin fermentují zasucha s přerušovaným promýváním a mícháním, které probíhá každých 6-8 hodin. Tato fáze zvyšuje obsah proteinů a aminokyselin, které dotváří komplexní chuťový profil.

Přepraná zrna se dále třídí podle hmotnosti (lehčí zrna nebo zrna nižší kvality jsou odstraněna). Poté jsou namočena ve vodě po dobu 24 hodin a rozprostřena na síťovinových podložkách, kde suší další jeden den. Následuje přesun na vyvýšené sušicí postele, kde se zrna pravidelně otáčí pro rovnoměrné vysušení. Káva je přes poledne a v noci zakryta. Celý proces sušení trvá obvykle mezi 7 až 21 dny, přičemž doba sušení závisí na počasí, teplotě a objemu zpracování.

Odpadní voda ze zpracování se odvádí do vsakovacích jímek, aby se minimalizovalo riziko kontaminace vodních zdrojů. Voda použitá při zpracování třešní prochází dobře navrženým systémem, který umožňuje její resorpci do půdy a následnou recirkulaci.

kena_7_23_2-min

Práce s farmáři
Členové Ngugu-ini se také aktivně angažují v agronomických činnostech souvisejících s produkcí kávy. Kávu získávají z Coffee Research Station a pěstují ji podle specifických pokynů. Členové organizace se dále vzdělávají prostřednictvím školících programů poskytovaných ministerstvem zemědělství.

Ngugu-ini se v dlouhodobém horizontu zaměřuje na zvýšení produkce kávy, poskytování školení a know-how ohledně udržitelných postupů. Organizace se také stará o příkladový pozemek, který mohou farmáři navštívit a použít jako referenci pro své vlastní pozemky.

kena_7_23_1-min

Odrůda
Francouzští misionáři převáželi do Keni kávu z ostrova Bourbon (nyní známého jako ostrov La Réunion) koncem 19. století. Skupina misionářů přivezla kávu do Bura, v okrese Taita Taveta poblíž Mombassy. Odtud se semena rozšířila po Keni v rukou prvních keňských pěstitelů kávy. V roce 1922 založila britská koloniální vláda Scott Agricultural Laboratories. Pracovníci laboratoře poskytovali keňským farmářům školení a technické rady ohledně pěstování kávy. Zde byli vyšlechtěny ikonické odrůdy SL28 a SL34. 
Koncem 60. let 20. století Keňu zasáhla vážná vlna nemoci kávových třešní a rzi listové. To přimělo Coffee Research Foundation (CRF) šlechtit odrůdy Ruiru 11 a Batian odolné proti těmto vlivům.

SL28: odrůda, která byla vyvinuta v Keni v 30. letech 20. století a je jednou z nejuznávanějších odrůd kávy z Keni. Má výraznou kyselost a ovocné tóny.

SL34: další odrůda vyvinutá v Keni, která byla vytvořena křížením Bourbon a Typica odrůd. Má silnou kyselost a chuťový profil se liší v závislosti na pěstitelské oblasti.

Ruiru 11: hybridní odrůda, která byla vyvinuta v 80. letech 20. století jako odolná vůči nemocem a škůdcům. Má výraznou chuť s ovocnými a květinovými tóny.

Batian: další hybridní odrůda, která byla vyvinuta v Keni v roce 2010. Má vysoký výnos a je odolná vůči nemocem.

Každá odrůda má své charakteristické vlastnosti, které se odrážejí v chuťovém profilu kávy. Většina keňských káv je směsí různých odrůd, což přispívá ke komplexnímu a vyváženému chuťovému profilu.

kena_long_miles_1-min-2

Příprava filtrované kávy:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (27 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:20
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1



Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Vysoká
Sladkost: Střední
Region: Kirinyaga
Stanice: Ngugu-Ini
Producent: Kibirigwi Coop
Odrůda: SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Sklizeň: 22/23
Partner: Plotcoffee
Způsob zpracování: promyté
Cuppingové skóre: 89,5
Nadmořská výška:: 1600 m. n. m.