Etiopie Yaye

FILTR
330 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: světlé
Chuť: mango, jahody a karamel

Detailní informace

Detailní popis produktu

Elegantní káva s úžasnou hloubkou chutí. Můžete cítit mango, jahody a karamel.

JV6_2122-2-min

Poznámky z pražírny:
Naše nová limitka překročila magickou hranici 90 bodů na stupnici SCA.
Jde o etiopskou kávu ze stanice Yaye v oblasti Sidamo s úžasně sofistikovanou vyváženou chutí. Káva je zpracována naturálně v kombinaci s fermentací bez přístupu vzduchu. Díky tomu si pochutnáte na harmonické kombinaci ovocných a sladkých chutí. V kávě hledejte tóny tropického ovoce, ananasu, manga, liči a karamelovou sladkost. Při chladnutí pak vystoupí tóny červeného ovoce. Tento kousek pražíme na filtr.

eshop_bannery_prazirna_6-min

Mycí stanice Yaye:
Yaye je soukromá mycí stanice v oblasti Arbegona v zóně Sidama. Yaye patří mezi dvacet mycích stanic vlastněných a provozovaných společností Testi Coffee založenou panem Fayselem A. Yonisem.

V Yaye se věnují promyté, naturální i experimentální metodě zpracování. Stanice dokončená v roce 2021 je výkladní skříní společnosti Testi - zpracovávají pouze kávové třešně nejvyšší kvality s ohledem na regionální charakteristiky a mikroklima, zodpovědný přístup mají také k zaměstnancům, které nadprůměrně odměňují

Čerstvě utržené třešně denně během sklizně přináší asi 300 nezávislých farmářů. Jejich produkce pochází z ekologického zemědělství na malých pozemcích s průměrnou velikostí kolem jednoho hektaru. Kávovníky rostou vedle kukuřice, obilí a banánů, ve stínu původních stromů Birbira, Wanza a Acacia. Kombinace chladných teplot v regionu vytváří ideální podmínky pro pomalé dozrávání kávových třešní, což vede k výsledné sladší a komplexnější chuti.

2025_eiopie_yaye_1-min

Zpracování:
Nejprve byly třešně ponořeny a plaveny ve vodních nádržích, aby se odstranila káva s nízkou hustotou a třešně byly uzavřeny vzduchotěsně a v plně utěsněné a kontrolované fermentační nádrži. Nádrže jsou regulovány ventily, aby se zajistilo, že během fermentačního procesu nemůže prosakovat žádný kyslík. Fermentace probíhala 7 dní, dokud hladina pH neklesla na 3,8, aby se získal požadovaný chuťový profil vína, suchého ovoce, šťavnaté, ovocné chuti, bohaté květinové chuti. Během 7 dnů jsou fermentační tanky umístěny do betonových vodních lázní, aby se udržela konstantní teplota mezi 15 a 18 stupni Celsia a fermentace byla velmi pomalá. Fermentační proces je homogenizován otáčením a pohybem tanků.

Po sedmi dnech je fermentace zastavena vyjmutím třešní z nádrží. V průběhu prvního dne byl následně aplikován rychlý sušící proces, dokud se vlhkost kávy nesníží na 35 %. Třešně jsou poté dále sušeny po dobu 30 dní ve stínu na afrických postelích až vlhkost klesla na 12 %, po té jsou třešně shromážděny a uloženy do skladu, kde odpočívají po dobu čtyř týdnů.

 2025_eiopie_yaye_2-min

Odrůda Heirloom
Název je obecným označením kávových třešní vypěstovaných v Etiopii. Heirloom se pokládá za pramatku všech káv, ze které vyšly všechny ostatní odrůdy. Jelikož se v Etiopii káva sbírá nikoliv na plantážích, ale v lesích, je Heirloom obšírným označením přibližně 6 až 10 tisíc genetických variací, které je v Etiopii možné najít. Vliv na chuť bude mít region nebo taky zpracování - naturální zpracování povede k funky sladké chuti s plnou ovocností, promyté zase podtrhne čistotu a výraznou aciditu, honey metoda se pak v chuťovém spektru postaví někde uprostřed dvou předchozích.

 etiopie_worka_1-min

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda)

Příprava:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (27 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1

Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Střední
Sladkost: Vysoká
Tělo: Střední
Region: Sidamo
Stanice: Yaye
Producent: Faysel Yonis, Testi Coffee
Nadmořská výška: 2300 m n. m.
Odrůda: Heirloom
Sklizeň: 22/23
Partner: Plotcoffee
Způsob zpracování: Anaerobic natural