Etiopie Kenisa

FILTR
330 Kč
Vyprodáno (>5 ks)
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: vysoká
Pražení: světlé
Chuť: broskve, med, jasmín

Detailní informace

Detailní popis produktu

Káva s lehčím tělem a tradičním etiopským charakterem. V chuti broskve, květinový nádech a medová sladkost.

JV6_2143-3-min

Poznámky z pražírny
Pražíme pro vás dva druhy narozeninové kávy z oblasti Jimma v Etiopii. Jedna z nich je zpracována naturální metodou, což přináší vynikající sladkost a ovocné tóny, zatímco druhá, promytá varianta, nabízí svěží a čistou chuť.

Káva z Kenisy se vyznačuje sladkou chutí s ovocnými tóny broskví a květin. Jsou to lehké, elegantní kávy s příjemnou kyselostí, což ocení ti, kteří preferují jemnější chuťové nuance a tradiční etiopský charakter.

Ať už zvolíte sladkou a ovocnou chuť naturální kávy, nebo svěží a čistou chuť promyté kávy, s našimi narozeninovými kávami nešlápnete vedle.

eshop_bannery_prazirna_8-min

O družstvu
Družstvo Kenisa, situovaná v srdci etiopské kávové oblasti, nese jméno symbolizující včelu. Odkazuje tak na píli a kolektivní práci sdružení 305 pěstitelů, kteří se pod hlavičkou Kenisy zasazují o produkci špičkové kávy.

Stanice Kenisa, založená v roce 2019, se stala nejnovějším členem družstev spravovaných Unií Kata Maduga. Tato unie, sdružující i další renomované stanice jako Duromina, Nano Challa či Hunda Oli, umožňuje kávě z Kenisy proniknout na mezinárodní trh a oslovit tak širokou škálu milovníků kávy.

2024_4_etiopie_2-min

Promyté zpracování
Jediné, co se podílí na tvorbě chuti je samotné zrno, na jehož chuť má vliv hlavně odrůda a region, kde vyrůstá (podnebí, půda, nadmořská výška). Z tohoto důvodu je nutné zajistit, aby plod dostatečně dozrál a zrno uvnitř bylo vyživené cukry. Třešně jsou po sběru mechanicky zbaveny slupky a části dužiny lisem na kávu (nazývaným pulper). Poté jsou uzavřeny do nádrže s vodou, kde dojde k odstranění zbytků dužiny. Zároveň se zde spustí proces fermentace, který trvá v rozmezí od jednoho do dvou dnů. Po uplynutí optimální doby se nádrž vyprázdní, zrna se umyjí a jsou rozmístěna na vyvýšené africké postele, kde schnou po dobu 3-6 týdnů (stejně jako u naturálního zpracování). Výsledkem jsou jemnější čajovější tóny, subtilnější tělo a sofistikované chutě, které je v espressu i filtru složitější rozklíčovat.

2024_4_etiopie_3-min

Odrůda Heirloom
Název je obecným označením kávových třešní vypěstovaných v Etiopii. Heirloom se pokládá za pramatku všech káv, ze které vyšly všechny ostatní odrůdy. Jelikož se v Etiopii káva sbírá nikoliv na plantážích, ale v lesích, je Heirloom obšírným označením přibližně 6 až 10 tisíc genetických variací, které je v Etiopii možné najít. Vliv na chuť bude mít region nebo taky zpracování - naturální zpracování povede k funky sladké chuti s plnou ovocností, promyté zase podtrhne čistotu a výraznou aciditu, honey metoda se pak v chuťovém spektru postaví někde uprostřed dvou předchozích.

 2024_4_etiopie_1-min

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení. 
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda). 

Příprava:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (25 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 95 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1

Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Vysoká
Sladkost: Střední
Tělo: Střední
Region: Agaro District, Jimma
Stanice: Kenisa
Producent: 305 drobných farmářů
Nadmořská výška: 1970 m. n. m.
Odrůda: Heirloom
Sklizeň: 23
Partner: Kilimanjaro
Způsob zpracování: promyté
Cuppingové skóre: 87,7