El Salvador Finca La Dalia

FILTR
360 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: světlé
Chuť: bobulové ovoce, mandarinky, víno

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vybalancovaná šťavnatá káva s jiskřivou kyselinkou, dominující chutí bobulovitého ovoce, mandarinek a lehkým nádechem vína.

JV6_6899-7-min

Poznámky z pražírny
Znáte odrůdu Pacamara? Kávu, která má jedny z největších zrnek jsme z této farmy už měli. Z letošní sklizně jsme vybrali zrnka ponechané 72 hodin bez přístupu vzduchu v utěsněných nádobách. Tento proces prohlubuje a zvýrazňuje chuť - v kombinaci s odrůdou vznikly šťavnaté intenzivní tóny bobulovitého ovoce s nádechem mandarinek a vína, pro milovníky jiskřivých kyselinek je to jasná volba

eshop_bannery_prazirna_18-min

O farmáři
Farma La Dalia se nachází v západní části El Salvadoru v pohoří Apaneca Ilamatepec Cordillera, nedaleko hranic s Guatemalou a pouhých 40 minut od moře v nadmořské výšce 1 400 metrů. 

Jose Guillen a jeho rodina pěstuje kávu už pět generací. V roce 2013 přešli z komerční kávy na výběrovou. Rodina Guillenů ztělesňuje jedinečnou kombinaci tradice a progresivního přístupu. Na svých čtyřech farmách San Antonio, La Dalia, El Mercurio a Santa Teresa produkují 592 káv ročně, pěstují především odrůdy Bourbon, Pacamara a Geisha. Kávová plantáž je domovem divoké fauny a flory, káva roste ve stínu cedrů a mahagonů a poskytuje úkryt pásovcům, divokým kočkám, jelenům a mnoha dalším.

2023_El Salvador_La Dalia_3-min

Zpracování
Anaerobní fermentace jednoduše znamená fermentaci bez přítomnosti kyslíku. Rodina Guillenových umístila optimálně zralé a čerstvě natrhané třešně do sudů na šťávu (kvůli jejich potravinově bezpečnému vnitřku) a přikryla víkem. Poté sudy umístili do místnosti s řízenou teplotou, kterou postavili v roce 2019 společně s naším partnerem Plot Coffee. Klimatizace teplotu udržuje mezi 8 a 20 °C. Třešně nechávají kvasit po dobu 72 hodin. Poté třešně rozloží v tenké vrstvě na afrických lůžkách a suší je po dobu 29 dnů. Třešně se přemisťují 3x až 4x denně. Jakmile třešně dosáhly požadované vlhkosti, byly převezeny do dobře větraného skladu.

2023_El Salvador_La Dalia_2-min

Odrůda Pacamara
Odrůda kávy Pacamara byla vytvořena v roce 1958 Salvadoran Institute for Coffee Research (ISIC) a vznikla křížením odrůd Pacas a Maragogipe. Cílem při vývoji hybridu Pacamara bylo spojit ty nejlepší vlastnosti obou mateřských odrůd. Pacas je přirozenou mutací odrůdy Bourbon. Stromy Pacas mají nízkou výšku a kompaktní listy, což jim umožňuje odolávat náročným klimatickým podmínkám, jako jsou silný vítr, intenzivní sluneční záření a omezený přísun vody. Maragogipe je mutací odrůdy Typica. Stromy Maragogipe rostou velmi vysoké a produkují jedna z největších kávových zrn.

Vlastností této odrůdy jsou zejména velké listy, třešně a zrna, což ji činí vhodnou pro pěstování ve vysokých nadmořských výškách. Bohužel je odrůda poměrně nízko výnosná a má omezenou odolnost vůči chorobám, ale kompenzuje to svým komplexním a intenzivním chuťovým profilem s ovocnými, květinovými a čokoládovými tóny.

2023_El Salvador_La Dalia_1-minPříprava filtrované 

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda)

Příprava filtrované kávy:

Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (27 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:20
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Vysoká
Sladkost: Střední
Region: Ahuachapan, Cuyanauzul
Farma: La Dalia
Farmář: rodina Guillenů
Odrůda: Pacamara
Sklizeň: 22/23
Partner: Plotcoffee
Způsob zpracování: naturální, 72h anaerobní
Cuppingové skóre: 88
Nadmořská výška:: 1450 m. n. m.