Salvador El Cipres

FILTR
300 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: nízká
Pražení: střední
Chuť: karamel, rozinky, jablko, pomeranč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Káva s plným a hutným tělem, sladkostí karamelu a rumových rozinek, vyvážená s podtóny jablka a pomeranče. Skvěle funguje s mlékem.

JV6_1581-3-min

Poznámky z pražírny
Proces zpracování macerací kávě vdechl lehkou ovocnost červeného jablka a pomeranče, ale stále ponechal hutné a sladké tělo typické pro naturální zpracování. Díky tomu se výborně páruje s našlehaným mlékem, kde působí jako karamelový milkshake, ale skvěle funguje i jako vyvážené krémové espresso, nebo sladký filtr pro každou denní dobu a příležitost.

eshop_bannery_prazirna_12-min

Farma
Farma se nachází na severních svazích sopky Picacho v kávové oblasti Bálsamo-Quezaltepec, v obci Nejapa a departementu San Salvador. Farma je v rodině od roku 1880, tehdy ji koupil Dr. Emilio Alvarez Lalinde, když se rodina přestěhovala do El Salvadoru z Kolumbie, odkud si zároveň přinesla i znalosti o pěstování a zpracování kávy. Farmu v roce 1992 převzala rodina Alvares Gallardo, která přinesla novou vášeň a odhodlání tvrdě pracovat na získání certifikace RFA a také na posunutí dalších aspektů farmaření. El Cipres se skládá z 90 hektarů půdy na které se pěstuje káva a 5 hektarů lesa ve kterém žijí zvířata. Pozemek je dlouhý tenký pás začínající v 1070 m n.m. a šplhající se až do 1800 m. n. m. Na farmě znovu zavedl starou praktiku pěstování, kdy jsou keře ohnuty a přivázány k zemi, tak, aby mohly bez problémů plodit, zatímco nové výhonky rostou vertikálně, což výrazně pomohlo zlepšit výnos. Aktuálně rodina produkuje 3000 pytlů ročně. 

EL CIPRES_1

Sociální aspekt
V El Cipres si zakládají na silném rodinném a sociálním aspektu. Rodina vědomě pracuje na tom, aby se všemi pracovníky zacházelo důstojně a s respektem. Stálý personál, žijící na farmě má po celý rok dotované jídlo i kávu. Podporují také místní školu, která sousedí s farmou, dotují taky asistenta pedagoga ve škole. Pomohli také s dodávkou počítačů a dalších školních pomůcek.

EL CIPRES_3

Zpracování
Káva je dodávána do zpracovatelského závodu El Borbollon, kde je umytá a roztříděna, dále je uzavřena do nádoby na 24 hodin a poté je vyjmuta a vyčištěna. Odtud se pak umístí na dobu jednoho dne na sušící plochu, kde se pravidelně obrací každou hodinu, aby se zajistilo rovnoměrné vysušení až na 11 %. Proces macerace by měl přinést výraznější kyselost, ale stále s tělem a chutí naturálně zpracované kávy.

El-Cipres_1-min

Odrůda Bourbon
Jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách. Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známé jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a dala vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky a také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě. Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu. Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu. Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.

El-Cipres_3-min

 

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení. 
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda). 

Příprava filtrované kávy:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (25 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1


Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Nízká
Sladkost: Vysoká
Tělo: Výrazné
Region: San Salvador
Farma: El Cipres
Farmář: Rodina Alvarez
Nadmořská výška: 1700 - 1900 m.n.m.
Odrůda: Red Bourbon
Sklizeň: 21/22
Partner: Falcon Speciality
Způsob zpracování: Macerated Natural
Cuppingové skóre: 85.5