Brazílie Sitio Vargem Grande

FILTR
390 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: nízká
Pražení: světlé
Chuť: karamel, med, broskve

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čistá káva s krémovým tělem, sladkostí třtinového cukru. V chuti broskve, karamel a med.

JV6_2122-2-min

Poznámky z pražírny
Pražíme další soutěžní kávu, tato se umístila na druhém místě v kategorii naturálních káv v soutěži Nosso Café pod BSCA. Cuppingové skóre 89 získala především díky své čistotě, vyváženosti a sladkosti. Tuto pečlivě ručně nasbíranou kávu pražíme pouze pro metodu filtrované kávy. Doporučujeme ji všem, kteří si chtějí užít jednu z tradičních odrůd zpracovanou taktéž tradiční metodou, avšak v té nejpreciznější vrcholné podobě.

eshop_bannery_prazirna_6-min

O farmáři
Sítio Vargem Grande leží v hornaté oblasti Alto Jequitibá v Caparaó. Majitel Renato Assumpção je farmář páté generace, jehož rodina pěstuje kávu v této oblasti již více než 150 let. Rodina se na výběrovou kávu zaměřila v roce 2010. V tu dobu také farmu nasměrovali na ekologické zemědělství, znovu vysadili stromy, vyčistili vodu i půdu a založili agrolesnický systém, kde kombinují pěstování stromů se zemědělskou produkcí na jednom pozemku, což má významný dopad na ekologii a biodiverzitu. Trvalo 6 let, než jejich práce přinesla první výsledky, od té doby získali za svou kávu více než 30 ocenění. Přechod na takové zemědělství si vyžádal obrovské množství práce, ale Renato je přesvědčen že to stálo za to. Říká: „Změnilo to životní styl celé rodiny a náš vztah k životnímu prostředí. Žijeme zdravěji a jsme velmi hrdí na to, že se staráme o les, vodu a půdu.” Caparaó má velmi dobré klima pro pěstování kávy, ale zdejší podmínky vyžadují, aby se káva sbírala výhradně ručně v době maximální zralosti. Na sběru spolupracuje celá dvanáctičlenná rodina a nárazově i brigádníci. Renato říká: „Neexistuje žádný stroj, který by u nás dokázal sesbírat pouze zralé třešně a sklidit je ve správnou chvíli,“ říká. "Existují technologie, které zefektivňují práci - ale až po sklizni."

brazil_89_1-min

Zpracování
Všechny třešně se sbírají ručně pouze v době maximální zralosti, poté se káva suší ve stínu na afrických postelích po dobu 30 dnů. 

Metoda, jinak nazývaná suchá, původně pochází z Etiopie. Řadíme ji k nejzákladnějším a nejméně zatěžujícím pro životní prostředíFarmáři kávové třešně z keřů sbírají v období jejich optimální zralosti. Bez jakéhokoliv zásahu do struktury plodů je rozmisťují na africké postele, kde je suší na slunci po dobu 3-6 týdnů. Pro konzistentní výsledky je nutné třešně průběžně obracet. Při poklesu vlhkosti v plodech pod 20 % je proces u konce a zrno se může zbavit slupek. Po celou dobu zpracování dužina se svými cukry působí na zrnko uvnitř, což vede k rozvinutí chutí a podpoření sladkosti. Od naturálních káv pak můžeme čekat plné sirupové tělo, nižší aciditu a výrazné “prvosignální” tóny.

brazil_89_5-min

Odrůda Catuai

Vznikla křížením hojně plodící odrůdy Mundo Nuovo a kompaktní Caturry. Tato trpasličí odrůda je výhodnou cestou k pěstování ve velkém objemu - malých keřů se na plantáže vejde více, samy o sobě plodí velké množství třešní a jsou odolné proti silným větrům, vydatným dešťům a proměnlivému počasí. Pěstuje se žlutá a červená varianta, v chuti však není rozpoznatelný rozdíl. Tato odrůda je ekonomicky důležitou součástí na farmách ve střední Americe - zejména v Hondurasu.

brazil_89_4-min

brazil_89_3-min

brazil_89_2-min

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda)

Příprava:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (27 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1

Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Nízká
Sladkost: Vysoká
Tělo: Střední
Region: Alto Jequitibá, Minas Gerais
Farma: Sitio Vargem Grande
Farmář: Renato Assumpção
Nadmořská výška: 1300 m n. m.
Odrůda: Red Catuaí
Sklizeň: 2021
Partner: Kavaz Brazil
Způsob zpracování: Naturální
Cuppingové skóre: 89,1