Burundi Gahahe

FILTR
330 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: světlé
Chuť: hrozny, třešně, citrusy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jemná káva s lehkým tělem a květinovým nádechem. V chuti dominují tóny bílých hroznů, třešní a citrusů.

JV6_6899-7-min

Poznámky z pražírny
Tuto kávu si můžete pamatovat z minulé sklizně. Jedná se o Red Bourbon, který byl zpracován promytou metodou, což je typické zpracování pro tento region. Letos v kávě dominuje nádech hroznů a třešní, lehké tělo, květinový nádech a citrusová kyselinka. Stejně jako vždy při výběru kávy, nebereme v úvahu pouze chuť, ale také jsme zaujati příběhem spojeným s touto kávou. V tomto konkrétním případě nás oslovil zodpovědný sociální přístup producenta Greenco, o kterém se podrobněji rozepisujeme níže.

eshop_bannery_prazirna_12-min

Stanice Gahahe
V roce 1989 vznikla mycí stanice Gahahe, která se stala jednou z nejvýznamnějších v provincii Kayanza. Název "Gahahe" odkazuje na stromy Igihahe, které dříve v této oblasti hojně rostly. Stejně jako jinde v Burundi, i zde mycí stanice Gahahe zpracovává třešně pro malé farmáře, kteří obvykle obhospodařují v průměru 245 stromů. Stanice disponuje 10 fermentačními nádržemi, 4 stoly pro výběr třešní, 2 namáčecími nádržemi a sušicím polem se 180 sušicími stoly a 18 předsušicími stoly. Během sklizně zpracovává tato mycí stanice přes 750 tun kávových třešní od svých 1700 členů. V roce 2014 si Gahahe připsala 7. a 17. místo v soutěži Burundi Cup of Excellence a v roce 2015 obsadila 4. místo.

2023_burundi_3-min

Zodpovědný sociální a ekologický přístup, inovace
Greenco spolupracuje s mladými absolventy agronomie, kteří se starají o školení farmářů a správu mycích stanic. Tito mladí profesionálové jsou pro spolupráci s Greenco ideální, protože mají vynikající počítačové dovednosti, což usnadňuje komunikaci mezi mycími stanicemi a Greenco. Díky progresivnímu a systematickému přístupu k výrobě a zpracování kávy s aktuálními znalostmi o moderních zemědělských postupech jsou schopni zajistit vysokou kvalitu kávy. Mimo sezónu poskytují agronomickou pomoc zhruba 15 210 farmářům, kteří se díky tomu mohou lépe připravit na další sklizeň a dosáhnout co nejlepších výsledků.

Obecně mladí lidé a jejich zaměstnanost je pro Greenco výrazné téma. Celostátní nezaměstnanost mezi mladými lidmi dosahuje téměř 50 %. V Greenco mladí absolventi získávají nejen slušný plat a benefity a možnost kariérního růstu, ale také ubytování, motocykl a zdravotní péči.

Greenco se snaží zlepšovat kvalitu a produktivitu svých mycích stanic, a zároveň také dbá na socioekonomické a ekologické podmínky v okolí. Všechny mycí stanice jsou certifikovány UTZ a 4C a Greenco nakupuje 93% kávových třešní přímo od farmářů prostřednictvím sběrných středisek, čímž zvyšuje vstupní cenu pro farmáře. Navíc organizuje školení pro skupiny farmářů o různých sociálních aspektech - rovnost pohlaví, finanční plánování a plánování rodiny. Rodiny pěstující kávu tak mohou získat užitečné informace, kterými viditelně zlepšují své životy.

Pro Greenco je péče o životní prostředí zásadní. Každá mycí stanice je vybavena zařízeními na úpravu vody a solárními panely s bateriemi, které umožňují nezávislý provoz. Stanice dále disponuje nádržemi pro čištění odpadních vod, kde je voda nejdříve zpracována a až následně vrácena zpět do říční sítě. Díky solárním panelům jsou počítače, osvětlení a chytré telefony napájeny čistou a udržitelnou energií.

2023_burundi_5-min

Pěstování
V Burundi rostou hlavně stromky odrůdy červeného Bourbonu - ty jsou klíčovou složkou tamní kávové produkce. I přesto, že se pěstování kávy v Burundi vyskytuje na každém kroku, drobní pěstitelé mají stále relativně malou sklizeň. Obvykle vlastní pozemky s asi 250 stromy, z nichž každý průměrně vynese pouhých 1,5 kilogramu třešní. 

Problémem je, že stromy stárnou a zhoršuje se jejich výnos. Pro mnoho farmářů, kteří mají jen malé pozemky je nepředstavitelnou variantou odstranit staré stromy a vyčkat 3-4 roky až ty nové začnou plodit. Greenco se proto snaží povzbudit zemědělce k renovaci svých políček tím, že nakupuje semena od Institut des Sciences Agronomiques du Burundi (ISABU), zakládá školky a prodává sazenice zemědělcům za sníženou cenu. Navíc poskytuje organické hnojivo z kompostované kávové drti.

2023_burundi_4-min

Sklizeň a zpracování
Při sklizni kávy v Burundi je každá třešeň pečlivě vybírána ručně. Kvalita je sledována od počátku až do konce zpracování. Třešně jsou zpracovávány mokrým způsobem s neustálým dohledem, kde se sleduje každý krok - od fermentace až po konečné promývání. Greenco nakupuje i méně kvalitní třešně, ale ty jsou ihned odděleny a prodávány pouze jako třešeň kvality B. Po promytí jsou pak kvalitnější třešně pečlivě ručně tříděny, aby se odstranily všechny poškozené, nedozrálé a přezrálé třešně. Kvalita je pro Greenco naprosto klíčová.

Po vytřídění se třešeň rozdrtí a káva se nechá za sucha fermentovat až 12 hodin a poté se na 12 až 24 hodin máčí v čisté horské vodě. Zrno se poté přesune na africké postele, často se rozhrabává a obrací, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. Sušení trvá přibližně 2 až 3 týdny. 

2023_burundi_1-min

Káva v Burundi
Burundská produkce kávy byla v minulosti jako na horské dráha s neustálými výkyvy. Během belgické koloniální éry byla káva hlavní tržní plodinou, která byla vyvážena zpět do Evropy nebo sloužila k uspokojení poptávky po kávě v dalších evropských koloniích. Burundští farmáři byli v té době nuceni pěstovat určitý počet kávovníků, byli však za svou práci velmi špatně placeni. Po získání nezávislosti v 60. letech byl kávový sektor privatizován a vláda ztratila kontrolu nad jeho řízením. To vedlo k poklesu kvality a úpadku kávových plantáží. Nyní se však Burundi snaží svou kávu zlepšit a znovu ji uvést na světovou scénu s pomocí inovativních postupů jako jsou mycí stanice a investice do zemědělské infrastruktury.

Po náročných 90. letech (občanská válka a následná hospodářská devastace) se káva stala nadějí na obnovu agrárního sektoru a zvýšení vývozu. Inspirací se stala úspěšná restrukturalizace kávového průmyslu v sousední Rwandě, což vedlo k nárůstu investic v burundském kávovém průmyslu během prvního desetiletí 21. století. Díky současnému rozdělení mezi soukromé a státní kávové společnosti došlo k nastolení větší stability. Navzdory své malé rozloze a bouřlivé historii se Burundi stává nadějnou africkou zemí pro vlastní rozvoj - a to hlavně díky kávě.

Díky vynikající kvalitě produkované většinou drobnými farmáři v zemi, se Burundi stává stále důležitějším hráčem na trhu výběrové kávy. Tyto kávy jsou známé pro své sladké, čisté a květinové chutě.

Káva je pro rodiny a celou zemi neocenitelná. Nejde pouze o způsob, jak zvýšit příjmy, ale o revoluční potenciál, jak změnit výdělečné možnosti celého národa.

2023_burundi_2-min

Odrůda Bourbon
Jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách. Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známé jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a dala vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky a také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě. Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu. Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu. Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.

Příprava filtrované kávy:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (25 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:30
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Střední
Sladkost: Nízká
Region: Gahahe, Kayanza
Stanice: Gahahe washing station
Producent: Greenco Coffee
Odrůda: Red Bourbon
Sklizeň: 23/24
Partner: Sucafina Speciality
Způsob zpracování: promyté
Cuppingové skóre: 87,5
Nadmořská výška:: 1800 m. n. m.