Rwanda - Fugi Ikizere Women’s Group

ESPRESSO
330 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: střední
Chuť: broskve, tropické ovoce, ovocný punč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dobře vyvážená káva s příjemnou sladkostí třtinového cukru a nádechem broskví, ovocného kompotu a tropického ovoce.

batch_eshop_bannery_1-min

Poznámky z pražírny
Výrazné sladké tělo vyvážené příjemnou ovocností - to tento naturálně zpracovaný bourbon perfektně charakterizuje. Věříme, že kromě chuti vás potěší i fakt, že pro vás tuto kávu precizně zpracovalo družstvo rwandských matek samoživitelek - Fugi Ikizere Women’s Group.

Naturálně zpracované rwandské kávy obvykle pražíme opatrně a na nižší teploty. Při přípravě myslete na to, že se káva snadno a rychle extrahuje, nebojte se proto nastavit hrubší mletí. V kávě pak zůstanou jasné a čisté ovocné tóny.

eshop_bannery_prazirna_8-min

Káva od žen samoživitelek
Být samoživitelkou v patriarchální společnosti jako Rwanda je značně náročné, často provázené stigmatizací, izolací a depresí. S cílem podpořit tyto svobodné matky založila společnost Baho Coffee Company solidární skupinu, která svobodným matkám umožňuje spojit se při pěstování kávy a nalézt pro sebe vzájemnou podporu, přátelství a naději. Tato skupina si zvolila název Ikizere, což v kiňarwandštině znamená naděje. Tu podle nich skupina reprezentuje.

Skupina žen Ikizere se pravidelně schází, aby sdílela své zkušenosti. Baho podporuje ženy školením v oblasti správné zemědělské praxe, pěstování kávy a precizního zpracování. Kromě toho Baho poskytuje školení v dalších dovednostech - finanční gramotnosti, tkaní a chovu zvířat, aby ženám pomohl diverzifikovat jejich příjem.

Díky Baho mají členky skupiny Ikizere zajištěny výhodné výkupní ceny za své třešně. Za vynikající kvalitu své kávy členky dostávají také cenové prémie a statusy producentek. Zlepšení jejich života Baho zajišťuje i přístupem ke zdravotní péči a krátkodobým půjčkám pro rodinné potřeby. Organizace se mimo to zasloužila o vybudování zdroje čisté pitné vody.

V současnosti svobodné matky z Ikizere vřele přijímají  i vdané ženy, se kterými sdílí své úspěchy.

rwanda_07_23_1-min

Sklizeň a zpracování
Během sklizně se farmářky a jejich rodiny věnují ručnímu sběru třešní s pečlivou selekcí. Při příjmu na stanici se třešně ručně třídí a následně noří do vody, aby se zkontrolovala jejich hustota. Ke zpracování se dostanou pouze třešně, které prošly vizuálním ručním tříděním, to zabírá více než 70 % sezónní práce, ale Rusatira Emmanuel, zakladatel a majitel společnosti Baho Coffee Company, ví, že se to vyplatí.

Po třídění a příjmu jsou třešně přesunuty na vyvýšené africké postele. Pracovníci zodpovědní za sušení třešně často prohrabávají, aby zajistili rovnoměrné sušení. Rusatira čerpá inspiraci pro sušení z vaření, říká: "Když vezmete maso a položíte ho na dřevěné uhlí, je hotové za 20 minut. Ale v troubě by to trvalo 45 minut. A když ho vložíte do horkého popela, může to trvat dvě hodiny. Pokud ochutnáte tyto tři druhy masa, budete rozdíl v chuti cítit." Dodává: "Mám pocit, že káva, která pomalu schne, má delší trvanlivost a vynikající chuť ve srovnání s kávou, která se suší na slunci po dobu 10-12 dní." Celkově sušení třešní pod pečlivým dohledem trvá průměrně 52 dní.

rwanda_07_23_2-min

O Baho Coffee Company
Zakladatelem a majitelem je Rusatira Emmanuel, začal jako vedoucí ve zpracovatelské stanici a postupně se vypracoval na vedoucího oddělení několika stanic. Svou firmu Baho Coffee založil v roce 2013. Postupně Baho Coffee začalo provozovat dvanáct zpracovatelských stanic po celé Rwandě. Díky tomu má Baho Coffee možnost vyvážet kávy různých chuťových profilů a metod zpracování.

Vedle poskytování různých vzdělávacích, finančních a zemědělských služeb farmářům se Baho Coffee angažuje v několika sociálních programech zaměřených na podporu znevýhodněných skupin farmářů - včetně žen, starších farmářů a mladých lidí.

Rusatira sám prožil rwandskou genocidu v roce 1994 a uvědomuje si, že ženy ve Rwandě to nemají lehké - mnoho rodin ztratilo během této tragédie muže. Z toho důvodu v čele rwandských rodin stojí právě ženy. Rusatira chápe, že svobodné mateřství, ať už v důsledku genocidy, nedostatku plánování nebo jiných okolností, často přináší osamělost a izolaci. Jeho cílem je proto spojit tyto izolované matky samoživitelky a poskytnout jim podporu a školení, které jim pomohou zlepšit jejich situaci.

Rusatira má v úmyslu zpracovávat a prodávat kávu z rodin vedených ženami odděleně. Důležitou součástí tohoto plánu je komunikovat širokou škálu informací o životě a podmínkách těchto žen. Rusatira také plánuje zveřejnit dopisy napsané samotnými ženami, ve kterých se zákazníci dozví podrobnosti o jejich konkrétních problémech, které by jim mohli pomoct překonat.

Kromě svého programu na podporu samoživitelek Rusatira také věnuje pozornost starším farmářům, aby se cítili stále důležití, a mladým farmářům, aby jim pomohl při zakládání a rozvoji farem. Věří, že vliv Baho Coffee bude každým rokem dále narůstat. "Jsme sice malá společnost a působíme v malém měřítku," uvedl, "ale neustále pokračujeme vpřed."

 

2023_rwanda_1-min-2

Odrůda Bourbon
Jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách. Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známé jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a dala vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky a také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě. Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu. Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu. Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.

rwanda_07_23_3-min

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 40 g 
Délka extrakce: 28 s
Teplota: 94 °C


Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Střední
Sladkost: Vysoká
Region: Nyaruguru
Stanice: Fugi washing station
Farmář: 60 farmařek - žen samoživitelek
Odrůda: Bourbon
Sklizeň: 22/23
Partner: Sucafina Speciality
Způsob zpracování: Naturální
Cuppingové skóre: 86.5
Nadmořská výška:: 1550–1850 m. n. m.