Peru San Ignacio

ESPRESSO
300 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: střední
Chuť: červené jablko, hořká čokoláda, vlašské ořechy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vyvážená sladká, krémová a zároveň šťavnatá káva. V chuti červené jablko, hořká čokoláda, vlašské ořechy, javorový sirup.

eshop_bannery_ilustracni_2 
 
Poznámky z pražírny

Hledali jsme kávu pro přípravu espressa ke každodennímu popíjení. Kávu bez exotických chuťových výstřelků, nad jejíž chutí nebudete muset hluboce dumat. Takovou, která bude mít dobře vyváženou sladkost i aciditu. Charakter zrnek a způsob pražení jsme zvolili tak, aby jste si s ní dobře poradil nejen barista v kavárně, ale i vy doma.

eshop_bannery_prazirna_4-min

O farmářích
Káva byla vypěstována v regionu San Ignacio, do kterého patří oblasti Chirinos, San José de Lourdes a Tabaconas. Je kolektivní prací několika drobných farmářů, v regionu známých pro svou otevřenost a perspektivnost.

peru_ignacio_2-min

Program ‘Regional Select’
V severní Peru farmáři svou kávu pěstují na malých plantážích s úměrně malým výnosem. Jelikož sklizeň za den nenabývala objemu, který by importéři výběrové kávy mohli distribuovat jako samostatné loty (jak je tomu zvykem), farmáři sklizně přeprodávali dál na komoditní trh, který jim poskytoval jistotu neférově malých, ale rychlých peněz. V minulosti také potenciál pro vznik výjimečných káv - uložený v úrodné půdě a vysokých horách - byl ztracen kvůli nedostatečné edukaci během sběru, zpracování a sušení. Program ‘Regional Select’ systematicky nastoluje lepší podmínky pro farmáře, pomáhá jim s prodejem káv za lepší cenu a poskytuje podmínky pro jejich řemeslný růst.

peru_ignacio_1-min

Termín ‘Daily lot’
V rámci programu nalezli způsob, jak malé objemy nedostatečné pro samostatný prodej, dostat na trh. Farmáři sklidí a zpracují kávu na svých farmách. Jednotlivé loty, které byli v oblasti sklizeny ve stejný den, se poté smíchají do blendu na základě chuťového profilu a cuppingového skóre. Tak vzniká ‘daily lot’, v šálku demonstrující typicky perské chutě - výraznou sladkost a komplexitu.

peru_maps_1-min

Promyté zpracování
Jediné, co se podílí na tvorbě chuti je samotné zrno, na jehož chuť má vliv hlavně odrůda a region, kde vyrůstá (podnebí, půda, nadmořská výška). Z tohoto důvodu je nutné zajistit, aby plod dostatečně dozrál a zrno uvnitř bylo vyživené cukry. Třešně jsou po sběru mechanicky zbaveny slupky a části dužiny lisem na kávu (nazývaným pulper). Poté jsou uzavřeny do nádrže s vodou, kde dojde k odstranění zbytků dužiny. Zároveň se zde spustí proces fermentace, který trvá v rozmezí od jednoho do dvou dnů. Po uplynutí optimální doby se nádrž vyprázdní, zrna se umyjí a jsou rozmístěna na vyvýšené africké postele, kde schnou po dobu 3-6 týdnů (stejně jako u naturálního zpracování). Výsledkem jsou jemnější čajovější tóny, subtilnější tělo a sofistikované chutě, které je v espressu i filtru složitější rozklíčovat.

peru_ignacio_3-min

Odrůdy:

Typica
Původní odrůda plodící v malém množství. Taky díky tomu z ní vyextrahujete nápoj vysoké kvality se sladkým a komplexním chuťovým potenciálem. Typica, stejně jako všechny ostatní odrůdy arabiky, má své kořeny v Etiopii. Odtud byla v 15. století odvezena do Yemenu a v průběhu dalších staletí i do Indie nebo Indonésie. V 18. století se přes Nizozemsko a Francii, dostává až do jižní a střední Ameriky, kde ji hojně vysadili na většině svých plantáží. Jelikož keř plodí velmi málo a je náchylný na většinu nemocí postihující kávovníky, v průběhu času byl nahrazen odolnější odrůdou. Dnes se pěstuje hlavně v Peru, Dominikánské republice a na Jamajce.

Caturra
Tato odrůda je mutací původního Bourbonu a byla nalezena na počátku 20. století v brazilské oblasti Minas Gerais. Oblíbenou mezi producenty se stala díky svým útlým rozměrům a malé výšce, způsobené genetickou mutací. Kompaktní tvar umožnil keře zasadit blíže k sobě a ve finále sklidit velké množství úrody. Představena byla roku 1940 v Guatemale, dále se rozšířila do Costa Ricy, Hondurasu, a Panamy. Pro výhodnou genetickou výbavu se dále šlechtila - jejím produktem je např. odrůda Castillo. Řadí se mezi jednu z ekonomicky nejvýznamnějších odrůd v jižní Americe.

Castillo
Castillo je oblíbený pro sametové tělo, příjemné aroma a citrusovou aciditu. Cesta k odrůdě Castillo započala roku 1968 z iniciativy kolumbijského výzkumného střediska Cenicafé. Cílem bylo vyšlechtit odrůdu odolnou proti nemocem a škůdcům. Výzkumníci ke křížení zvolili kompaktní Caturru a odolný Timor Hybrid (vyšlechtěný spojením genů arabiky a robusty). První úspěchy bádání zaznamenalo už v roce 1982, snaha však byla odrůdu ještě vylepšit o lepší výnos, silnější odolnost, větší zrnka a vyšší kvalitu. Finálního výsledku se dobrali v roce 2005. Dodnes Castillo pro svou odolnost patří k ekonomicky významným odrůdám. Některé loty dosahují cuppingového skóre i 90+ bodů - velkou roli hraje kvalita zpracování a poučený proces sušení.

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 40 g 
Délka extrakce: 30 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Střední
Sladkost: Vysoká
Tělo: Střední
Region: San Ignacio, Cajamarca, Jean
Farma: několik drobných farem
Farmář: několik drobných farmářů
Nadmořská výška: 1700 - 1900 m.n.m.
Odrůda: Caturra, Castillo, Typica
Sklizeň: 2021
Partner: Falcon Speciality
Způsob zpracování: promyté
Cuppingové skóre: 85.25