Honduras Gerardo Mejía

ESPRESSO
330 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: nízká
Pražení: střední
Chuť: čokoláda, kakao, zralé ovoce

Detailní informace

Detailní popis produktu

Káva se sametovým tělem, chuť čokolády, kakaa a ořechů. Chladnutím vystupují tóny zralého ovoce a lehký vinný nádech.

JV6_1464-2-min

Poznámky z pražírny
Kávy z Hondurasu historicky nejsou z těch, které by obsazovaly vrcholy žebříčků. Dříve se proto využívaly spíše jako plnivo do více pražených espresso směsí. V posledních letech se to však díky motivaci farmářů a otevřenějšímu přístupu zpracovatelských stanic mění. Jeden z faktorů, který zde dokáže kávu posunout i o několik bodů nahoru jsou moderní způsoby zpracování. Ty sice do jisté míry můžou zakrýt charakter daný odrůdou a terroirem, ale chuťově dokáží posunout některé kávy tam, kam by se tradičním zpracováním nedostaly - to je případ i naší anaerobně zpracované kávy od Gerarda Mejía. V pražírně k takovým zrnkům musíme přistupovat specificky a i vám doma doporučujeme nechat ji odležet od pražení trochu déle než je zvykem u tradičně zpracovaných káv. Odmění se vám za to výraznou čokoládovou sladkostí, chutí kakaa a ořechů, s chladnutím se pak můžete těšit na stoupající sametovost, vystoupí také tóny zralého ovoce s pikantním vinným nádechem.

eshop_bannery_prazirna_5-min

O farmáři
Gerardo Mejía je mladý drobný farmář z oblasti Ocotepeque blízko hranic s Guatemalou a Salvadorem. Gerardo nechce žít jako 70% honduraské populace - tedy v chudobě, kdy na den musí vyžít s méně než dvěmi dolary. Gerardo ví, že zaměření se na jedinečné kávy s vysokou přidanou hodnotou bude způsob, jak přežít. Využívá přístup k informacím, které naše doba přináší a ty aplikuje při pěstování a posouvá svou kávu na úroveň kvalitní výběrové kávy, za kterou dostává daleko lepší finanční ohodnocení
Nepracuje na své farmě na plný úvazek, je zároveň vedoucím místní čerpací stanice, kde tráví část dne. Gerardo říká: “Obvykle jsem na farmě od 6 do 9 ráno a pak odjíždím na čerpací stanici, kde jsem do odpoledne. Nedávno jsme na benzínce otevřeli kavárnu a všichni jsme absolvovali dvoudenní baristický kurz. Nyní jsme jedinou čerpací stanicí v širokém okolí, která připravuje více než slušný šálek kávy. Z našich vlastních káv samozřejmě. Ve druhé části odpoledne se obvykle vracím na farmu, ale mám někoho, kdo je tam celý den, aby řídil sběrací tým během sklizně.”
Gerardo je přesvědčen, že moderní technologie může pomoci vytvořit lepší a spravedlivější svět. Kávoví farmáři z jeho generace vědí, že lidé v bohatých zemích utratí za jeden šálek kávy v kavárně dvakrát tolik, než kolik lidi v jejich zemi zaplatí za celý den za nájem, vzdělání, zdravotní péči, jídlo a oblečení.

 honduras_2023_3-min

Spolupráce s Cafesmo
Pro tak malého farmáře jako je Gerardo Mejía není lehké kávu zpracovávat a vyvážet do zahraničí. Cafesmo je organizace která s tímto pomáhá. Gerardo říká: “Jakmile je káva sebrána a zbavena dužiny, přivezeme ji do Cafesmo k sušení a přípravě, protože tým Cafesmo má mnoho zkušeností a odvádí lepší práci než já. My dbáme na to, abychom sbírali jen ta nejzralejší zrna šarží. Díky tomu jsme schopni vyrábět stabilní prémiově zpracované kávy.
Cafesmo je organizace se sídlem v Mercedesu sdružující asi 280 farmářů. Oficiální spuštění skupiny se datuje do roku 2016. Od té doby je v jejím čele spoluzakladatel Hidardo Hernández. Do té doby neexistovala žádná regionální organizace, která by podporovala drobné výrobce. Kávy z této oblasti se míchaly a vyvážely se pouze jako komoditní káva.

Honduras_2023_2-min

Odrůda Parainema
Tato hybridní odrůda byla vyšlechtěna v Hondurasu. Honduran Coffee Institute (IHCAFE) vytvořil kultivar Parainema selektivním šlechtěním dvou zástupců odrůdy Sarchimor. Hlavním cílem bylo zvýšit odolnost proti kávové olovnaté rzi a neuškodit přitom kvalitě. Je vyšlechtěna k pěstování ve středních nadmořských výškách a poskytuje dobrý výnos kávy. Navzdory přesvědčení, že kávy odolné proti rzi chutnají hůře vyhrála Parainema v roce 2017 honduraský Cup of Excellence.

Honduras_2023_1-min

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 45 g 
Délka extrakce: 28 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Nízká
Sladkost: Vysoká
Tělo: Výrazné
Region: El Carrizal, San Marcos, Ocotepeque
Farma: Finca El Tontolo
Farmář: Gerardo Mejía
Odrůda: Parainema
Sklizeň: 21/22
Partner: Typica
Způsob zpracování: Anaerobic natural
Nadmořská výška:: 1150-1300 m. n. m.