Etiopie Anferara

ESPRESSO
430 Kč
Vyprodáno (>5 ks)
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: střední
Chuť: broskve, tropické ovoce, čaj

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čistá komplexní káva s chutí broskví, tropického ovoce, vinným nádechem. V dalších vrstvách černý čaj a citronová tráva.

 eshop_bannery_ilustracni_2

Poznámky z pražírny
Z nemalé části určuje chuť kávy styl pražení. V pražírně většinou uděláme několik testovacích pražení tzv. test roastů, ale vše směřuje k výběru jednoho - toho nejchutnějšího. Hledání ideálního pražícího profilu u této kávy nám trochu zamotalo hlavy. :) U světleji pražených vzorků vynikla sladkost broskví s nádechem černého čaje a citronové trávy. Ve více pražených verzích zase dominovalo bohaté tělo s nádechem tropického ovoce, vína a příjemným dlouhotrvajícím krémovým pocitem v ústech. Náš plán vybrat jeden profil a pražit kávu pouze pro filtr jsme přehodnotili a pražíme obě polohy kávy. Jedna je parádní na espresso, ale hlavně! obě skvěle fungují na filtrované metody, každá však jinak.

eshop_bannery_prazirna_6-min

Původ
Naše káva je ze zpracovatelské stanice, do které nosí třešně více než 700 rodin, z nichž každá se stará průměrně o 120 kávovníků v téměř přirozeném lese na organické půdě. Rodiny v této oblasti sbírají třešně v nadmořské výšce od 1950 m. n. m. do 2000 m. n. m. Tyto nadmořské výšky jsou ve skutečnosti trochu nižší ve srovnání se severním sousedem - oblastí Yirgacheffe. Zároveň je v oblasti Guji v průměru asi o 2 °C tepleji. Tento teplotní rozdíl ovlivňuje chuťový profil kávy. Káva z této oblasti má často jemné květinové tóny s nádechem broskví a melounu. Zpracovaná káva za mokra má tendenci být jasnější a živější. Naproti tomu většina káv zpracovaných naturálně z je výraznější v chuti, ale zároveň jemná a s odstíny medu a někdy kořenitého aroma. Chuť však může výrazně pozměnit způsob zpracování kávy, a to zejména u kávy experimentálně zpracované, což je případ i našeho lotu.

etiopka_anae_2023_3-min

Producent
Většina etiopských pěstitelů dědí farmy od své rodiny a spoléhá na znalosti předávané z generace na generací. Mekuria Mergia je opakem, původně provozoval s rodinou hotel v Yirgacheffe a s kávou začal pracovat později. Mekuria sbíral kávu od pěstitelů a tu pak prodával do okolních zpracovatelských mlýnů. Byl obchodníkem, který dokázal dobře spojovat nabídku s poptávku. Tato práce mu dala dobrý základ a cenné poznatky o kávě a obchodu s ní. Postupně se začal víc zajímat i o zpracování kávy a nakonec byl schopen zařídit i několik mycích stanic a sušíren v Yirgacheffe a Guji. Svou kávu dodával prostřednictvím ECX (burza komodit v etiopii) exportérům a získal si mezi nimi dobré jméno.

etiopka_anae_2023_1-min

Krok k přímému obchodu
Po deregulaci ECX v roce 2017 se uvolnily podmínky pro získání vývozní licence, která umožňovala přímý obchod. Mekuria se rozhodl využít své znalosti a postavit se na vlastní nohy. S manželkou Enatenesh Desalegn a partnerem Elias Yifer zakládají startup Wete Ambela Coffee, získávají exportní licenci, začínají podnikat a sami provozovat několik zpracovatelských stanic v Yirgacheffe a Guji.
Od roku 2017 se v Etiopii zvýšil počet nezávislých zpracovatelů. Zatímco velká část etiopské kávy se zpracovávala a stále zpracovává ve velkých sériích několika stovek pytlů, mnoho dalších bude v budoucnu pravděpodobně jasně označeno názvem farmy nebo výrobce jako je tomu ve Střední Americe a bude zde větší rozmanitost ve zpracování. 
To je přístup který chtějí ve Wete Ambela Coffee rozvíjet, zaměřovat se na zpracování vysoce kvalitních káv, experimentovat ve zpracováním, třídit do malých lotů a v neposlední řadě být zástupci farmářů se kterými spolupracují.

etiopka_anae_2023_2-min

Zpracování
Anaerobní fermentace je jeden z nejmladších směrů ve zpracovávání kávy. Tento způsob zpracování nemá jasná pravidla a každý farmář k němu přistupuje individuálně. Základem je však uzavření kávy do nádob a redukce přístupu vzduchu. Zpracování vede často k divokým, neotřelým a nečekaným chutím a komplexnímu tělu, někdy s “alkoholovým” nádechem.
U naturálně-anaerobního zpracování se kávové třešně třídí, po té se fermentují v uzavřených nádobách (v tomto případě 4 dny) a nakonec suší na afrických postelích (zde 18 dní).

Guji_3-min

Odrůda Heirloom
Název je obecným označením kávových třešní vypěstovaných v Etiopii. Heirloom se pokládá za pramatku všech káv, ze které vyšly všechny ostatní odrůdy. Jelikož se v Etiopii káva sbírá nikoliv na plantážích, ale v lesích, je Heirloom obšírným označením přibližně 6 až 10 tisíc genetických variací, které je v Etiopii možné najít. Vliv na chuť bude mít region nebo taky zpracování - naturální zpracování povede k funky sladké chuti s plnou ovocností, promyté zase podtrhne čistotu a výraznou aciditu, honey metoda se pak v chuťovém spektru postaví někde uprostřed dvou předchozích.

etiopka_anae_2023_4-min 

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 44 g 
Délka extrakce: 26 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Střední
Sladkost: Střední
Tělo: Střední
Země: Etiopie
Region: Guji
Stanice: Anferara – MB Coffee
Producent: Wete Ambela Coffee
Nadmořská výška: 1950-2000 m. n. m.
Odrůda: Heirloom
Sklizeň: 21/22
Partner: Typica
Způsob zpracování: Anaerobic natural