Etiopie Duromina lot#21

ESPRESSO
330 Kč
Skladem (>5 ks)
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
21.6.2024
Možnosti doručení

Acidita: střední 
Pražení: nízké
Chuť: earl gray, broskev, jasmín

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jemná káva s florálním nádechem. V chuti earl gray, švestka, nektarinka, broskev, jasmín, levandule.

eshop_bannery_ilustracni_1

Poznámky z pražírny
Etiopská káva nemá jeden charakter, dokážou být neuvěřitelně odlišné. Od švestkových, džemově hutných a sladkých, rafinovaně ovocných, přes citrusové, až po květinové a lehké. A právě poslední zmiňovaný charakter je ten, který v naší kávě můžete najít. Káva vyniká úžasnou jasností a florálním nádechem, v této voňavce můžete cítit earl gray, švestky, nektarinky, broskve s jasmínem a levandulí. Ideální volbou pro ty, kteří hledají super jemnou, lehkou a květinovou kávu. Kávu, která u nás už dlouho nebyla.

eshop_bannery_prazirna_3-min

O promývací stanici
Duromina, z oromštiny přeloženo jako “zlepšit život”, je kávové družstvo fungující od roku 2010. Sdružuje na sto farmářů, kteří se v úrodné oblasti Jimma snaží zlepšit kvalitu života i pěstované kávy.
Historicky káva produkovaná v této oblasti neměla valnou hodnotu, a to i navzdory perfektním podmínkám - úrodná minerální půda, vysoká poloha, adekvátní míra srážek a původní etiopská odrůda Heirloom s vysokým chuťovým potenciálem. Za nekvalitní loty se farmářům nedostávalo důstojného finančního ohodnocení a nouze je ještě více motivovala svou práci zlepšit v co nejkratším čase. Chybějícím článkem řetězce byla kontrola kvality - s jejím začleněním a finanční podporou od TechnoServe’s Initiative se radikálně zlepšilo cuppingové skóre produkovaných káv až na úctyhodných 90+ bodů.

eshop_banner_etiopie_duro_1-min

Promyté zpracování
Tradičně se v této oblasti káva zpracovávala naturální metodou. Členové Durominy trend změnili a vydali se cestou zpracování mokrého - toto rozhodnutí podpořilo jemnou a neobyčejnou chuť, pro kterou byla káva z promývací stanice profesionální porotou označena za nejlepší v Africe.
S promytou/mokrou metodou se setkáme často u afrických káv - u Keni v téměř vždy. Jediné, co se podílí na tvorbě chuti je samotné zrno, na jehož chuť má vliv hlavně odrůda a region, kde vyrůstá (podnebí, půda, nadmořská výška). Z tohoto důvodu je nutné zajistit, aby plod dostatečně dozrál a zrno uvnitř bylo vyživené cukry.
Třešně jsou po sběru mechanicky zbaveny slupky a části dužiny lisem na kávu (nazývaným pulper). Poté jsou uzavřeny do nádrže s vodou, kde dojde k odstranění zbytků dužiny. Zároveň se zde spustí proces fermentace, který trvá v rozmezí od jednoho do tří dnů. Po uplynutí optimální doby se nádrž vyprázdní, zrna se umyjí a jsou rozmístěna na vyvýšené africké postele, kde schnou po dobu 3-6 týdnů (stejně jako u naturálního zpracování).

 

eshop_banner_etiopie_duro_mapa_1-min

Odrůda Heirloom
Název je obecným označením kávových třešní vypěstovaných v Etiopii. Heirloom se pokládá za pramatku všech káv, ze které vyšly všechny ostatní odrůdy. Jelikož se v Etiopii káva sbírá nikoliv na plantážích, ale v lesích, je Heirloom obšírným označením přibližně 6 až 10 tisíc genetických variací, které je v Etiopii možné najít. Vliv na chuť bude mít region nebo taky zpracování - naturální zpracování povede k funky sladké chuti s plnou ovocností, promyté zase podtrhne čistotu a výraznou aciditu, honey metoda se pak v chuťovém spektru postaví někde uprostřed dvou předchozích.

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 44 g 
Délka extrakce: 29 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  


Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Vysoká
Sladkost: Střední
Tělo: Lehké
Region: Jimma, Oromia
Stanice: Duromina Site 3 Lot#21
Producent: Duromina Farmers Coop.
Nadmořská výška: 1980 m.n.m.
Odrůda: Heirloom
Sklizeň: 21/22
Partner: Falcon Speciality
Způsob zpracování: promyté
Cuppingové skóre: 87,75