Ruční filtry

Brazílie | Sítio Terra Branca | 1. místo v BSCA v naturálech

Charakter: velmi čistá a sladká chuť se sametovým tělem a jemnou kyselinkou. V chuti tóny karamelu a vlašských ořechů, žlutého ovoce, broskve, cukrové třtiny a papáji.

Příběh farmy Sítio Terra Branca začal roku 1820 díky paní Márii, babičce našeho farmáře. V tom roce se dostala na hranici mezi dva brazilské státy - Espirito Santo a Minas Gerais, kde v blízkém lese započalo kácení stromů za účelem výsadby nové kávové plantáže. Paní Mária se v oblasti pomalu zabydlovala a na svých pozemcích počala vysazovat semena kávy přímo do půdy. Vysazená plantáž se předávala z generace na generaci, až byla svěřena do rukou Geovanea a Viviane. Ti nahradili staré kávovníky novými a roku 2018 začali experimentovat se speciálními kávami, zlepšili způsoby zpracování, zaměřili se na selektivní sběr, investovali do procesů známé jako fermentace, black honey nebo pulped natural.

Sítio Terra Branca leží v nadmořské výšce 1000 m. n. m. Věnují se zde odrůdám Red Catuaí, 2SN Yellow, Caturra, Arara, Cova 15 Yellow a 785 Yellow.

V současnosti se radují z řady ocenění, kterých dosáhli právě díky experimentům s mikroloty.

Region: Alto Jequitibá, Minas Gerais
Farma: Sítio Terra Branca
Farmář: Geovane Matos
Partner: Kavaz Brazil
Sklizeň: 2021 
Odrůda: Red Catuaí   
Způsob zpracování: naturální 
Nadmořská výška: 1000 m. n. m. 
Cuppingové skóre: 90/100
Pražírna: Jizba

250 ml | 110 Kč

Nikaragua | Finca Buena Esperanza | Cup of Excellence

Chuťový profil: Zelené jablko, černý rybíz, sušené datle 

Finca Buena Esperanza leží na severozápadě Nikaraguy. Tato oblast je oproti zbytku země charakteristická kopcovitým povrchem přecházejícím volně ve vysoké hory Matagalpa a Jinotega. Káva se zde pěstuje hojně, a tak můžeme pozorovat nápadný počet kávových plantáží snoubící se původními mlžnými lesy.

Naši kávu vypěstovala rodina Ortizů v čele se Sandrou, matkou čtyř dětí. Plantáže obhospodařují všichni členové společně. Ke své práci přistupují zodpovědně nejen z hlediska suroviny, ale také v oblasti ekologické udržitelnosti nebo péče o své zaměstnance a jejich rodiny. Na farmě pěstují na deset odrůd káv, které důmyslně rozmisťují po celém pozemku. Využívají specifických mikroklimat, která se na jejich farmě vyskytují - ať už jsou to deštné pralesy, údolí nebo protékající řeky. Naturální proces, který u této kávy Ortizovi zvolili, odnášel ruční sběr, sušení po dobu patnácti dní na slunci a následné pečlivé třídění.

Dobře odvedená práce se odrazila ve výjimečnosti této nikaragujské kávy, za kterou rodina sklidila prestižní ocenění Cup of Excellence za rok 2021. My s Ortizovými slavíme na dálku a jsme rádi, že se právě jejich káva stala naší narozeninovou! 

Region: Matagalpa
Farma: Finca Buena Esperanza 
Farmář: Sandra Ortiz
Partner: List+Beisler
Sklizeň: 2021
Odrůda: H1
Způsob zpracování: Naturální
Nadmořská výška: 1150 m n. m.
Cuppingové scóre: 87.25
Pražírna: Jizba

250 ml | 135 Kč

 

Brazílie | Rafael Vinhal | COCO

Chuťový profil: Kokos, Mléčná čokoláda, Piňa Colada

RodinaVinhalových se snaží skloubit produktivitu, udržitelnost a kvalitu. Na této rodině vyniká to, že každý její člen se podílí na produkci a je vášnivým zpracovatelem po sklizni. Najdete zde všechny typy způsobů zpracování, od praného, medového až po přírodní, což je na brazilské poměry neobvyklé. Jejich farmy (Fazenda Recanto a Estrella) mají certifikáty Rainforest Alliance, 4C (Společný kodex kávového společenství) a Certifica Minas. K získání a udržení těchto certifikací je třeba dodržovat řadu norem týkajících se například ochrany životního prostředí a udržitelné produkce, správných sociálních postupů a pracovních podmínek.

Po sběru kávových třešní, který se v Brazílii provádí mechanickým způsobem se třešně omyjí čistou vodou a oddělí se nezralé třešně od zralých. Zralé třešně se nechají 50 hodin macerovat a poté se podrobí procesu, který Rafael Vinhal nazývá "tepelný šok" (tajný proces na farmě). Poté se třešně rozmělní a projdou 172 hodinovou fermentací ponořené ve vodě. Nakonec se káva odstředí, aby se odstranila veškerá voda a suší se na vyvýšených lůžkách po dobu 18 dní, dokud se nedosáhne požadovaného procenta vlhkosti.

Region: Cerrado Mineiro
Farma: Fazenda Recanto
Farmář: Rafael Vinhal
Sklizeň: 2021
Odrůda: Red Catuai
Způsob zpracování: Experimentální
Nadmořská výška: 960 - 1040 m n. m.
Pražírna: Nomad Coffee

250 ml | 110 Kč

 

Ekvádor | La Papaya | OAK BARREL

Chuťový profil: Čerstvé ovoce, Sušené ovoce

Juan Peña představil odrůdu Typicu, která kvasila 120 hodin v dubových sudech, kde se dříve nacházel ekvádorský rum. Společně s univerzitou v Cuence v současné době zkoumají přesné důvody, proč tyto kávy z dubových sudů fermentují tak odlišným způsobem než jejich protějšky z plastových nádrží. Rozdíl je patrný již na zelené kávě a je zřejmý i v šálku. Výraz je hlubší, bohatší a komplexnější než u 120hodinové anaerobní fermentace v plastových tancích, a to způsobem, který se dá jen těžko popsat. 

Juan pěstuje především odrůdy Typica "Mejorado", vylepšenou verzi odrůdy, která se poprvé pěstovala na experimentálních farmách Nestlé na severu Ekvádoru. Juan přičítá svůj úspěch kombinaci vysokého výnosu a neuvěřitelné kvality šálků, kterou tyto rostliny Mejorado poskytují. Anaerobní prostředí podporuje zcela odlišný soubor kvasných bakterií a kvasinek, což vede k převažujícímu mléčnému kvašení. Tlak také vytlačuje kávové šťávy do samotných zrn, čímž se přidává více zkvasitelných cukrů pro pokračování procesu. Káva se pak suší se stále připojeným slizem, jako je tomu u kávy zpracované honey metodou. To vše dodává výslednému šálku na komplexnosti.

Region: Loja
Farma: Hacienda La Papaya
Farmář: Juan Peña
Sklizeň: 2021
Odrůda: Typica
Způsob zpracování: Experimentální
Nadmořská výška: 2000 m n. m.
Pražírna: La Cabra Coffee

250 ml | 135 Kč

 

Uganda | Mzungu Project

Chuťový profil: Hořká čokoláda, Ostružina, Sušené švestky, Třešně

Ty nejlepší chutě Ugandy ověnčené vítězstvím. Italští Gardelli Coffee se rozhodli podělit s kávomily o unikátní soutěžní kávu a rozhodně je opět o co stát. U kávy Uganda MZUNGU PROJECT na vás v chuti čekají třešně, hořká čokoláda, ostružiny a sušené švestky.

farmář:

V oblasti okolo vodopádů Sipi pěstuje tuhle vytříbenou kávu v téměř dvou kilometrech nad mořem farmář Francis. Zpočátku měl pro Italské nadšence vyhrazený jen malý lot, teď jde na tuhle speciálku celá jeho produkce. O distribuci se stará přítel kavárníků Dison, Garnelli tak mají pod kontrolou každý článek produkce od stromu až do šálku. Třešně ceněné odrůdy SL28 jdou po ručním sběru na postele, kde jsou zpracované specifickou (a tajnou) naturální metodou typickou pro Ugandu.

zpracování:

Speciální naturální zpracování v kávových zrnech krásně rozvine intenzivní sladkou chuť a kombinaci čokoládových a ovocných tónů. Do šálků se vám tak dostane všech 91 bodů toho nejlepšího z této africké země.

Region: Sipi falls
Farmář: Francis Kipsang
Sklizeň: 2021
Odrůda: SL28
Způsob zpracování: Naturální
Nadmořská výška: 1900 - 2000 m n. m.
Pražírna: Gardelli Coffee

250 ml | 135 Kč

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...