El Salvador - Jose Guillen

ESPRESSO
380 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: střední
Chuť: meruňka, bergamot, oolong

Detailní informace

Detailní popis produktu

Káva s lehkým tělem a převažujícím květinovým charakterem. V chuti můžete cítit meruňky, bergamot a čajový nádech oolongu.

JV6_6899-7-min

Poznámky z pražírny
Geisha - není jiné odrůdy, která by za poslední dvě dekády vzbudila v kávové komunitě větší pozornost. Káva s výjimečným chuťovým charakterem, se kterou velmi často soutěží baristi po celém světě. Káva, která trhá rekordy svou výkupní cenou, ale také nároky, které při pěstování vyžaduje. Nám se podařilo získat druhou úrodu Geishi od rodiny Guillenů, která ji zpracovala naturálně se 72 hodinovou anaerobní fermentací. Způsob zpracování ponechal kávě specifický florální charakter a zároveň pomohl zvýraznit sladkost. Výsledkem je vyvážená káva s jemným meruňkovým charakterem, květinovým nádechem a lehkým čajovým tělem. 

eshop_bannery_prazirna_18-min

Rodina Guillenů a jejich farmy
Na západě El Salvadoru uprostřed pohoří Apaneca nedaleko hranic s Guatemalou a pouhých 40 minut od moře pěstuje rodina Guillenů kávu už pět generací. Na svých čtyřech farmách San Antonio, La Dalia, El Mercurio a Santa Teresa pěstují především odrůdy Bourbon a Pacamara, ale také Geisha. Produkují ročně asi 592 pytlů po 69 kg. Chladné teploty a větrné klima zajišťují pomalé a rovnoměrné sušení, které utváří stabilně vyvážené kávy. 

Naše káva pochází z farmy San Antonio, kterou předali prarodiče Sandře, Carlosovi a José Antoniovi v roce 2015. Rodina postupně přešla z konvenční kávy na výběrovou. Tato transformace zahrnovala omlazení výsadeb, vysazení nových odrůd a postavení nových sušících záhonů ke zpracování naturálních a honey káv. V oblasti naturálního zpracování dnes rodina Guillenů spolupracuje s vynikajícími odborníky, jejichž jména jsou spojena s prestižní soutěží Cup of Excellence

salvador_geisha_foto_4-min

Zpracování
Rodina kávu zpracovává inovativními metodami (např. řízené anaerobní zpracování). Náš lot je zpracován naturálně se 72 hodinovou anaerobní fermentací.

Anaerobní fermentace jednoduše znamená fermentaci bez přítomnosti kyslíku. Rodina Guillenových umístila čerstvě natrhané zralé třešně do sudů, které umístili na 72 hodin do místnosti s řízenou teplotou. Po 72 hodinách strávených v chladné místnosti třešně rozložili v tenké vrstvě na africké postele, kde je sušili dalších 29 dní. Během této doby třešně přehrabovali 3-4x denně.

Jakmile třešně dosáhly požadované vlhkosti, byly převezeny do dobře větraného skladu, kde se úroveň vlhkosti efektivně sjednotila ve všech zrnkách. Poté se zrnka vyloupala z dužiny a nechala odležet pro dosažení vyváženější chuti.

salvador_geisha_foto_3-min

Odrůda Geisha
Odrůda Geisha je hybridní varianta kávovníku Arabica. Původně pochází z divokého lesa Gori Gesha v etiopské oblasti Kaffa, kde byla poprvé objevena už v roce 1931. Nejčastěji je spojována s Panamou, přestože zde byla vysázena až v 60. letech 20. století. Definitivně ji proslavila farma Hacienda la Esmeralda, která ji po mnoha letech zdokonalování představila na prestižní aukci kávy "Best of Panama" v roce 2004. Hodnotitelé ochutnávající kávu byli nadšeni lahodnými a jedinečnými chutěmi, díky kterým popularita kávy Gesha expandovala přes noc do celého světa. Díky své neuvěřitelné oblibě a omezenému množství se stala nejdražší kávou na světě.

salvador_geisha_foto_2-min

Drahá sranda?
K vysoké ceně této kávy přispívá několik faktorů. Prvním z nich je náročnost na pěstování. Pro úspěšnou úrodu je nutné kávu pěstovat ve vysoké nadmořské výšce. Kromě toho je důležité přesné načasování sklizně a rychlé zpracování.

Na biologické úrovni lze pozorovat, že listový systém rostliny Gesha je slabší než u jiných odrůd, což omezuje fotosyntézu. Slabší je také kořenový systém, což ovlivňuje příjem vody a živin. To vše má za následek, že rostlina Gesha není schopna produkovat takové množství zrn jako jiné odrůdy kávovníku.

Gesha je proslulá svým jedinečným chuťovým profilem, který je výrazně květinový a ovocný. Charakter ovocné chuti se může lišit v závislosti na původu, častými jsou ale tóny manga, papáji a citrusů nebo chutě a vůně květin a jasmínu.

salvador_geisha_foto_1-min


Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 45 g 
Délka extrakce: 30 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Střední
Sladkost: Střední
Region: Ahuacapán
Farma: San Antonio
Farmář: Jose Guillen
Odrůda: Geisha
Sklizeň: 22/23
Partner: Plotcoffee
Způsob zpracování: naturální, 72h anaerobní
Cuppingové skóre: 86,5
Nadmořská výška:: 1550–1600 m. n. m.