Brazílie Fazenda Pantano

ESPRESSO
300 Kč
Vyprodáno
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: nízká
Pražení: střední
Chuť: hořká čokoláda, ořechy a pomeranč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Komplexní krémový. Sladkost cukrové třtiny, ořechů, karamelu a medu s decentní ovocností třešní a hroznového vína.

JV6_6415-2-min

Poznámky z pražírny
Když v pražírně nadešel čas hledat v čerstvých sklizních nedílnou součást naší nabídky - “základní” brazilskou kávu pro espresso přípravu, tradičně jsme nasměrovali pozornost ke kávám s výraznějším tělem, dobrou sladkostí, oříškovo-čokoládovým profilem a jen decentní kyselinkou. Ke kávám, které jsou z nižších nadmořských výšek zajišťující křehkost zrna, se kterou si poradí opravdu každý mlýnek. Důležité bylo taky bezproblémové ladění receptu a parádní párování s mlékem
Sešlo se nám několik finalistů naplňující představu, klíčem k rozhodnutí byl nakonec příběh farmáře, farmy a přístup. Hřeje nás na srdci, že káva od pana Wagnera není jen dobrou brazilskou kávu, ale také kávou pocházející ze zodpovědně opečovávaného místa a od dobrých lidi.

eshop_bannery_prazirna_11-min

O farmáři
Fazenda Pântano se nachází ve městě Coromandel, mezi Patrocínio a Patos de Minas v regionu Cerrado. Majitel Wagner Ferrero má vášeň pro kávu v krvi, je vnuk italských přistěhovalců, kteří přišli do Brazílie v roce 1912 pracovat na kávových plantážích. Mnohé ze svých znalostí zdědil po své matce Versi Crivelenti Ferrero. Dnes je jedním z významných producentů výběrové kávy v Brazílii.

brazil_2023_3

Moderní postupy a experimentování
Pan Wagner je výjimečný tím, jak pečlivě zachází s půdou. Dokázal ji důmyslně rozdělit na parcely o velikosti 1 ha. U každého úseku pečlivě sleduje a analyzuje složení půdy, přičemž si uvědomuje, že každá část je jiná a vyžaduje rozdílnou péči. Meteorologické stanice na místě zajišťují efektivní využívání vody s přihlédnutím k různým faktorům na jednotlivých hektarech. Sledují údaje jako - denní spotřeba vody, srážky, zadržování vody v půdě, vliv větru a množství podzemní vody.
Mimo klasické pěstování kávy na farmě pěstuje bezmála 200 odrůd, z nichž většina je v režimu experimentální produkce, na které úzce spolupracuje s brazilským institutem pro výzkum kávy.

brazil_2023_4

Zodpovědný přístup
Zemědělství založené na moderních postupech a technologiích není jedinou zajímavostí.
Z 600 hektarů půdy, na kterých hospodaří, vyčlenil 300 pro přírodní lesní rezervaci, což je 6x více než zákonný brazilský požadavek. 
Pan Wagner také zavedl udržitelné postupy jako jsou pesticidy na bázi medu nebo program pro snižování odpadu.
Velmi se angažuje také ve své komunitě. Farma podporuje místní školu, financuje různé školicí programy pro zaměstnance a poskytuje plnou zdravotní péči. 
Farma je certifikována Rainforest Alliance a nedávno získala také ocenění od nejprestižnějšího brazilského zemědělského časopisu Globo Rural v kategorii “Trvalé plodiny”, kde auditoři hodnotili 3 hlavní oblasti: bezpečnost potravin, environmentální faktory a sociální faktory. Ze 189 finalistů bylo po přísném auditu do závěrečné fáze zařazeno pouze 30 farem. A z těchto 30 finalistů se Fazenda Pantano se umístila na prvním místě.

brazil_2023_1

Naturální zpracování
Metoda, jinak nazývaná suchá, původně pochází z Etiopie. Řadíme ji k nejzákladnějším a nejméně zatěžujícím pro životní prostředí. Farmáři kávové třešně z keřů sbírají v období jejich optimální zralosti. Bez jakéhokoliv zásahu do struktury plodů je rozmisťují na africké postele, kde je suší na slunci po dobu 3-6 týdnů. Pro konzistentní výsledky je nutné třešně průběžně obracet. Při poklesu vlhkosti v plodech pod 20 % je proces u konce a zrno se může zbavit slupek. Po celou dobu zpracování dužina se svými cukry působí na zrnko uvnitř, což vede k rozvinutí chutí a podpoření sladkosti. Od naturálních káv pak můžeme čekat plné sirupové tělo, nižší aciditu a výrazné “prvosignální” tóny.

brazil_torta_mapa_1-min

Odrůda Bourbon
Jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách.
Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známé jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a dala vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky a také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě.
Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu.
Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu.
Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.

brazil_2023_2

Doporučená příprava pro dvojité espresso:
Množství kávy: 18 g 
Výsledná váha espressa: 40 g 
Délka extrakce: 26 s
Teplota: 94 °C

Pokud je nápoj:
Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.  

Doplňkové parametry

Kategorie: Espresso
Vhodné použití: Espresso, Automatický kávovar
Stupeň pražení: Střední
Kyselost: Nízká
Sladkost: Vysoká
Tělo: Výrazné
Region: Patos de Minas, Minas Gerais
Farma: Fazenda Pantano
Farmář: Wagner Ferrero
Nadmořská výška: 1150 m. n. m.
Odrůda: Yellow Bourbon
Sklizeň: 22/23
Partner: List + Beisler
Způsob zpracování: Naturální
Cuppingové skóre: 84,25