3. narozeniny Jizby

Děkujeme vám.

Těší nás, že s vámi v Luhačovicích můžeme sdílet radost z dobré kávy, vína a ručně vyráběné keramiky. Daří se nám to již třetím rokem a to především díky vám!
V prostorách dnešní Jizby působí naše rodina již po čtyři generace a jsme moc rádi, že právě na tomto místě můžeme vytvářet příjemné místo k setkávání, přístupné místním i luhačovickým návštěvníkům.

Jizba kávová

Příběh kavárny je spjat s naší rodinnou keramickou dílnou v Dubňanech, kterou již před 36 lety založila a stále vede Alexandra Kaňovská, rodačka z Luhačovic, v dětství vyrůstající v dnešní Jizbě. K dlouhodobému úmyslu v zrekonstruovaném domečku otevřít obchůdek s keramikou se před deseti lety, díky okouzlení brněnskou kávovou scénou, přidal záměr rozvíjet zájem o kávu i v tomto prostoru. Dlouho před dokončením rekonstrukce nám tak hned vedle pytlů s cementem a koleček písku nedočkavě vrněl první profi kávovar, díky kterému jsme získávali zkušenosti s přípravou kávy. Po otevření vše dostalo rychlý spád. Lahodnou výběrovou kávu jsme si zamilovali. Naše snaha se zlepšovat a dozvídat se o kávě víc a víc šla ruku v ruce s pořízením kvalitnější techniky; mlýnků a kávovaru La Marzocco. Začali jsme se více zajímat o zpracování kávy, o to, jak samotné pražení ovlivňuje její výslednou chuť. Proto jste měli možnost předchozí rok ochutnávat kromě káv z různých českých a evropských pražíren, též výsledky našich nocí strávených nad pražičkou pod hlavičkou pražírny Lázeňská káva, kterou jsme spoluzakládali a s níž jsou spojeny naše první pražičské úspěchy. Zákazníkům i kávovým profesionálům, jejichž zpětná vazba nás na naší cestě doprovázela, také patří naše velké díky.
Naší vizí je hlídat si co nejvíce článků řetězce cesty kávy; od odpovědného výběru zeleného zrna s prioritou malých rodinných farem a mikrolotů, přes modelování vhodného pražícího profilu, až po přípravu a prezentaci vám, zákazníkům, u nás v Jizbě.
Vývoj nás vedl k rozhodnutí vydat se cestou vlastní značky kávy pro Jizbu; cestou pořízení vlastních technologií k pražení a cestou zachování vnitřní integrity, vše s cílem zůstat autentičtí.
Díky tomu vám budeme schopni poskytnout čistý šálek kávy bez kompromisů a budeme tak nadále posouvat kávovou kulturu v Luhačovicích minimálně s takovou energií, s jakou jsme to dělali dosavadní tři roky.

Jizba kulturní

Jako místo otevřené k různorodým aktivitám jsme za dobu našeho působení měli příležitost poskytnout náš prostor k uskutečnění různých kulturních, tvořivých či zájmových akcí. Všem našim podporovatelům děkujeme.
Aktuálně si u nás můžete prohlédnout, ale třeba i zakoupit autorské linoryty od Petrity art. O velikonočním víkendu úspěšně a za velkého zájmu proběhla degustace čajů s cestopisným povídáním s Tomášem Pukšicem z teabus.cz, o víkend později jarní workshop s ABmanufakturou a na konci měsíce u nás proběhla degustace vína s Lenkou Maloňovou.
Výstavy, přednášky, degustace či workshopy plánujeme veřejnosti nabízet i nadále. V květnu budete moci navštívit workshop přípravy turecké kávy v džezvě s Jardou Krátkým, v červnu letní kino v rámci rozehřívání se na multižánrový festival Luhovaný Vincent, jehož bude Jizba v létě festivalovým centrem. Dále chystáme opět keramický workshop, letos snad i s glazováním a pálením v peci technikou raku, kávový cupping a nebo degustaci rumů.
Pro letní sezónu plánujeme protáhnout otvírací dobu a uspořádat v Jizbě kulturní léto, na němž s námi bude kolaborovat Karel Gregor a coffee nomádi z Ulitého Kafé.

Jizba keramická

Kávové šálky, původně vyrobené pro naši kavárenskou potřebu jsou dnes dostupné v našem obchůdku a do těch, jež jsme vyrobili na míru, s oblibou připravuje kávu i několik ostatních kaváren.
Plánujeme rozšíření o nové barvy a umělecké glazury hrníčků, stejně jako Luhačovických překapávačů, od jehož prvního prototypu uběhly již dva roky.
Také ladíme novinku, která k lázeňském městu neodmyslitelně patří - Luhačovské pítko.

Jizba vinná

Další dlouhodobý úmysl byl nabízet kvalitní vína, ke kterým díky naší poloze nemáme daleko, jen vybrat. Chtěli bychom letos zásadně rozšířit nabídku láhvových vín a zprostředkovat zákazníkům k vychutnání si u nás v Jizbě, ale i k odnesení si vína domů. Máme v hledáčku vícero moravských vinařů z různých vinařských oblastí a zajímavých specializací, zastoupeny budou klasické odrůdy, vína, ke kterým je přistupováno moderním přístupem, až po vína naturální.

Jizba bylinná

Je úžasné podporovat někoho v tom, k čemu má vztah, mluvíme o tom  pro to, že naše Lenička se stává opravdovou bylinkářkou <3 a už dnes je spousta lidí okolo obdarováno výsledkem její láskyplné práce s bylinkami a my bychom chtěli, aby si výsledky mohli dopřát i naši návštévníci. Přemýšlíme nad směsmi bylinkových čajů, balením jizbovských bylinek pro zákazníky a nebo přírodní kosmetikou. Nechte se překvapit...