Indonésie Pink Banana

FILTR
430 Kč
Vyprodáno (>5 ks)
Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Acidita: střední
Pražení: střední
Chuť: banán, meloun, liči

Detailní informace

Detailní popis produktu

Medově sladká káva se sametovým tělem, florálním nádechem a výrazným aroma. V chuti banán, meloun, liči.

 batch_eshop_bannery_1-min

Poznámky z pražírny
Naše nová extrémně sladká a funky limitka. Chuťově divoká káva, která možná není na denodenní popíjení, ale rozhodně by ji měl ochutnat každý, kdo chce poznávat, jak barevný, zábavný a nevšední dokáže svět kávy být. Zajímavá funky chuť je důsledkem zčásti náhody a části zarputilé chuti se učit a zdokonalovat, kterou průkopnický farmář Deni Ramdani má. Káva je brzy po upražení trochu ostrá, proto počkejte třeba i pár týdnu až se chuťově zakulatí. Díky odpočinku a citlivému pražení se dočkáte tónů banánu, melounu a liči s medovou sladkostí a lehkým florálním nádechem. Doporučujeme s přípravou kávy experimentovat. Vyzkoušejte různé recepty, a pokud máte tu možnost, připravte si kávu pomocí různých kávových příslušenstvích a porovnejte výsledky.

eshop_bannery_prazirna_18-min

O farmáři
Deni Ramdani je velmi mladým a progresivním indonéským farmářem. Vysokoškolské vzdělání ho naučilo se pídit po teoretických informacích, chuť experimentovat se pak odráží v touze posouvat pěstování a zpracování dál. Začínal jako dodavatel zeleniny na místních trzích. Díky stykům s farmáři postupně získával informace o kávovém průmyslu a pěstování. O kávu se začal více zajímat, sám ji stále více zkoumal z pozice konzumenta, studoval metody zpracování a získával vazby v oboru. Ve svých devatenácti pak jako mladý student poznatky uvádí do praxe a zpracovává svůj první lot. Do té doby byla většina z káv z Gunung Hallu zpracována mokrou metodou, označována pouze jako obecně jako West Java a putovala na komoditní trh. Jeho metoda Pink Banana zvedla zájem o kávy z tohoto regionu i u pražíren výběrové kávy a motivovala další farmáře ke vzdělávání a experimentování ve zpracování a pěstování. I ti jsou dnes za svou kávu lépe oceněni.

Indonesie_eshop_banery_1

Netradiční zpracování “Pink Banana”
Tato káva je zpracována metodou Honey, která v Indonésii v Deniho začátcích nebyla vůbec rozšířená. Výstřednost zvolené metody mladý farmář ještě posunul na vyšší úroveň. Kvůli špatnému počasí během sklizně více méně náhodně zdokonalil metodu fermentačního procesu uložením třešní do bubnu (který má za následek narůžovělou barvu dužiny, odtud ono “pink”). Ukázalo se, že tato metoda fermentace se stává jednou z jedinečných chuťových spekter, které lze nalézt pouze v jeho kávách. Další sklizně už neponechával náhodě - začal více bádat a hledat informace týkající se fermentace a mikroorganismů.

Indonesie_eshop_bannery_2

Fun Facts
Kvalita indonéské kávy se na světovém trhu stala velmi populární. Proto, aby klesly náklady a stouply zisky, obchodníci mátli místní pěstitele nepravdivími historkami o používání kávy. Dokázali farmáře přesvědčit, že se káva nepije, ale že slouží k výrobě barvy, střelného prachu nebo dokonce, že se používá jako jed. Ještě do nedávna někteří farmáři těmto informacím věřili. Postupně se ale znalosti zlepšily a dnes si více uvědomují, že je jejich káva po celém světě považována za „specialitu“ a používá se pouze k pití!

Indonesie_eshop_bannery_1

Honey metoda
Typicky je Honey metoda spojená s Costa Ricou a El Salvadorem. Setkáme se s ní ale i u káv z jiných regionů. Po sběru jsou třešně zbaveny slupky lisem na kávu (tzv. pulperem). Zrno obalené lepkavou dužinou se přesune na vyvýšené africké postele, kde schne po dobu několika týdnů. Honey metoda je napůl cesty mezi promytou a naturální. Z promyté si nese ovocnou jiskřivost, acidita je u ní ale zakulacenější. Z naturálního zpracování je jí vlastní sladkost, kterou u káv zpracování Honey metodou najdeme v umírněnější podobě.

Indonesie_eshop_bannery_4

Odrůda Sigarar Utang
Tento kultivar byl představen pěstitelům v 80. letech 20. století. Ve snaze vzdělat a povzbudit pěstitele, aby pěstovali více Arabicy, vláda dotovala cenu semen a rostlinek. Mnoho lidí bylo skeptických, ale kultivar si vedl dobře a první sklizeň kávy přišla mnohem rychleji než u jiných odrůd typu Arabica. Kromě toho se odrůda umožnila téměř celoroční sběr. Odtud pochází název dané odrůdy „Sigarar Utang“, což v překladu znamená „splacené dluhy“. V Simalungun má tuto odrůdu na svých farmách více než 80 % pěstitelů. Říkají jí také „Ateng“, což znamená trpaslík. Tato odrůda se ale od svého zavedení před téměř 40 lety vyvinula a některé stromy, pokud se nestříhají, dosáhnou 3 metrů nebo více.

Káva chutná nejlépe 10–50 dní po upražení. 
Používejte filtrovanou vodu (Brita, BWT) a nebo balenou vodu (Dobrá voda, Aro voda). 

Příprava:
Metoda: Kalita / Luhačovský překapávač
Množství kávy: 18 g 
Hrubost mletí: střední (30 kliků Comandante)
Výsledný nápoj: 300 g 
Délka extrakce: 2:00
Teplota: 97 °C

návod na luhačovský překapávač-min_1

Pokud je nápoj:

Příliš hořký/extrahuje se pomalu ➞ melte hruběji.
Příliš kyselý/extrahuje se rychle ➞ melte jemněji.

Doplňkové parametry

Kategorie: Filtr
Vhodné použití: Filtrovaná káva
Stupeň pražení: Světlé
Kyselost: Nízká
Sladkost: Vysoká
Tělo: Střední
Země: Indonésie
Region: Gunung Halu, West Java
Farma: Sarekat kopi
Farmář: Deni Ramdani
Nadmořská výška: 1300-1500 m. n. m.
Odrůda: Sigarar Utang
Sklizeň: 21/22
Partner: Latorre & Dutch
Způsob zpracování: Honey "Pink Banana"